W poniedziałek, 10 lutego br. w siedzibie firmy, w Technoparku Łódź,  kilkudziesięciu uczestników seminarium eksperckiego „SODAR – mierz z nami jeszcze wyżej!” zobaczyło praktyczny pokaz działania urządzenia.

Po ponad roku użytkowania urządzenia SODAR firma W4E postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi ekspertami z branży energetyki wiatrowej. Eksperci podzielili się swoją wiedzą dotyczącą pomiarów wiatru oraz możliwości przetwarzania i wykorzystania wyników. Zaprezentowane zostało case study pokazujące pierwsze doświadczenia związane z pomiarem SODAREM. Poruszone zostały także aspekty towarzyszące energetyce wiatrowej, m.in. kwestie związane z ubezpieczeniem i bezpieczeństwem użytkowania elektrowni wiatrowych.

DSC03700 DSC03704


– SODAR służy do pomiaru prędkości i kierunku wiatru oraz temperatury na wysokościach od 0 do 500 metrów. Mobilne urządzenie nieprzerwanie rejestruje pogodowe dane, a wyniki uśrednia nawet co 10 minut. Rezultaty są przetwarzane za pomocą takiego samego oprogramowania, jak w przypadku masztu do pomiaru wiatru. Urządzenie zapewnia wysoką jakość danych, jest łatwe w obsłudze i nie wymaga kalibracji –
mówi Piotr Rudyszyn z firmy W4E.

SODAR może być sterowany za pomocą komputera, a nawet telefonu komórkowego. Świetnie sprawdza się w trudnym terenie i w każdych warunkach pogodowych – nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach, istnieje możliwość ogrzewania anteny tak, by zwiększyć wydajność pracy urządzenia. SODAR wyposażony jest w nadajnik GPS i alarm antywłamaniowy.

DSC03721Więcej niż tylko sektor OZE
Firma W4E za pomocą mobilnego SODARA ma możliwość mierzenia wiatru, temperatury i innych bardziej zaawansowanych parametrów nie tylko na potrzeby planowanych elektrowni wiatrowych, ale także dla lotnictwa cywilnego i wojskowego, przemysłu, meteorologii oraz ochrony środowiska.

SODAR jest bohaterem wielu konkursów i zdobywcą nagród i wyróżnień. Pod koniec listopada 2013 roku firma zdobyła miano laureata w konkursie „Mocni w Biznesie” organizowanym przez łódzkie Centrum Obsługi Przedsiębiorcy za projekt związany z SODAREM, a kilka dni później zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa  Łódzkiego zdobywając tytuł „Lidera Innowacji Województwa Łódzkiego 2012”. SODAR zdobył również miano Innowacji Roku 2012. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w przeprowadzaniu procesów inwestycyjnych budowy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, doradza swoim klientom na każdym etapie realizacji inwestycji i zapewnia najwyższe standardy wykonania każdego projektu. Kluczową usługą W4E jest oferta realizacji projektów OZE „pod klucz”. Polega ona na prowadzeniu dokumentacji projektowej, środowiskowej i finansowej, a po zrealizowaniu inwestycji zapewnia profesjonalną administrację obiektem.

DSC03723 DSC03680
Źródło: w4e