Przez większość historii ludzkości świat był słabo zaludniony, a zasoby paliw kopalnych wydawały się nieograniczone. Wszystko zaczęło się komplikować na początku XX wieku. Rozwój cywilizacji jest tak dynamiczny, że współczesna gospodarka światowa jest prawie pięć razy większa niż 50 lat temu, a rozwój cały czas nabiera tempa.

 

Nie możemy zablokować rozwoju cywilizacji, ale musimy ograniczyć nasz wpływ na środowisko. Korzyści będę wielopłaszczyznowe, zaoszczędzimy na wydatkach na energię elektryczną czy ogrzewanie, a może się także okazać – wzorem firm zachodnich, że zaczniemy zarabiać na większej ilości klientów, dla których energooszczędne przedsiębiorstwo, sieć handlowa, hotel czy inny obiekt wielkopowierzchniowy stanie się wzorem do naśladowania i właśnie dlatego zaczną wybierać nasze usługi.
Same tylko sieci handlowe mogą rocznie wydać nawet 100 mln złotych na prąd, co jest kwotą zawrotną. W interesie nas wszystkich powinno być dążenie do redukcji tych kosztów. Przyzwyczailiśmy się, że prąd daje elektrownia ale nadchodzi rewolucja, która mocno zmieni model energetycznego biznesu.
Zagraniczne przedsiębiorstwa handlowe i usługowe zmieniają wizerunek. 
Moduły fotowoltaiczne, farmy wiatrowe zasilające ponad 120 sklepów to sukces koncernu IKEA, która szczyci się wzrostem efektywności energetycznej sklepów o 10%, a centr dystrybucyjnych o 33% w stosunku do roku 2005. Ale to jest koniec! Jak zapowiada koncern – „Dążymy do samowystarczalności energetycznej!”
 
Tylko w Polsce, IKEA jest właścicielem kilku farm wiatrowych, inwestuje w kolektory słoneczne do podgrzewania wody, a sklepy w Łodzi i we Wrocławiu korzystają z pomp ciepła, które zapewniają ogrzewanie zimą, a chłodzenie latem. 
Tesco rozpoczęło budowę w pełni energooszczędnych sklepów, które korzystają z energii naturalnej, dzięki panelom słonecznym, wiatrakom i gruntowym wymiennikom ciepła. W Polsce, sieć ma już kilka takich sklepów między innymi w: Zdzieszowicach (opolskie), Garwolinie (mazowieckie), Lubartowie (lubelskie), Grudziądzu (kujawsko-pomorskie) i Biskupcu (warmińsko-mazurskie).
Sieć sklepów Carrefour wprowadziła proekologiczne rozwiązania polegające między innymi na wymianie oświetlenia na energooszczędne lampy LED w ponad 50 sklepach w Polsce, czy wykorzystaniu systemu chłodniczego opartego na dwutlenku węgla. Zastosowanie w sklepach lamp LED zmniejszył ilość zużytej energii o 20–30%. System chłodniczy oparty na technologii CO2 pozwala miesięcznie zaoszczędzić 30–40% energii elektrycznej.
Jak potwierdzają zarządcy obiektów wielkopowierzchniowych, którzy zdecydowali się na modernizacją gospodarki energią w swoich obiektach – największą redukcję zużycia energii elektrycznej, o 3–4% udało się uzyskać dzięki zmianom w systemach i procedurach, np. zarządzaniu oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym, czy zarządzaniu nastawami temperaturowymi. Konsekwentne zmniejszanie zużycia energii elektrycznej, odnotowywane w raportach możliwe było dzięki takim zabiegom jak: wymiana i modernizacja sprzętu, a także zmiany nawyków i zachowań u pracowników.
Często sukcesem mogą się zakończyć bezinwestycyjne metody poprawy efektywności kosztowej w gospodarce energetycznej obiektów wielkopowierzchniowych o których będzie mowa podczas II Forum Energia i Obiekty Wielkopowierzchniowe. Podczas konferencji dedykowanej właśnie właścicielom i zarządcom obiektów wielkopowierzchniowych cała uwaga zostanie skierowana problemom modernizacji systemów grzewczych i instalacji elektrycznych w obiektach. Pompy ciepła – od dolnych źródeł do sposobów rozprowadzania ciepła po obiekcie. Instalacja fotowoltaiczna – jak zaplanować inwestycję, wybrać technologię i czekać z niej realne korzyści.
Nowelizacja prawa energetycznego pozwoliła na relatywnie prostą i łatwą zmianę sprzedawcy energii elektrycznej jednak bardzo często, nie zmiana samej taryfy pozwala uzyskać największe oszczędności, a jednoczesne połączenie kilku działań. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może przynieść realne obniżenie rachunków. Jak? Między innymi poprzez optymalizację mocy zamówionej oraz kompensację mocy biernej. Więcej szczegółów zdradzi niezależny ekspert podczas II Forum Energia i Obiekty Wielkopowierzchniowe, podczas targów RENEXPO, 24 września 2015.

II FORUM ENERGIA I OBIEKTY WIELKOPOWERZCHNIOWE
ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ
Warszawa 24 września 2015
http://www.globenergia.pl/markety

 SIECI BANNER data800