Najważniejszym celem Programu jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. W ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie zarówno na wymianę źródeł ciepła starego typu na ekologiczne, jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

16 tysięcy wniosków do 3 grudnia!

Jak podaje Anna Król, wiceprezes WFOŚiGW, do 3 grudnia br. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęły ponad 16 tysięcy wniosków.

 

Największe zainteresowanie Programem jest w województwie śląskim, gdzie złożono ponad 2 tysiące wniosków i mazowieckim ponad 1800. Wzrasta również liczba zapytań telefonicznych o szczegóły Programu. Do tej pory zanotowano ich w sumie ponad 115 tysięcy.

103 miliardy na Czyste Powietrze

Łączna pula środków przeznaczona na Program Czyste Powietrze to 103 miliardy złotych. Wysokość wsparcia zależy od średnich miesięcznych dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Takie zasady kwalifikacji spowodują, że wsparcie trafi do najbardziej potrzebujących.

Adresatami Programu są właściciele bądź współwłaściciele domów jednorodzinnych– zarówno tych istniejących, jak i nowo budowanych. Właściciele budynków istniejących mogą wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę pieca i prace związane z termomodernizacją swoich domów. Natomiast właściciele budynków nowo budowanych mogą składać wnioski o dofinansowanie na zakup źródła ciepła oraz starać się o pożyczkę na odnawialne źródła energii.

Z inicjatywy Henryka Kowalczyka Ministra Środowiska przeprowadzono kampanię edukacyjno- informacyjną, podnoszącą świadomość społeczeństwa w zakresie problematyki ochrony i jakości powietrza, zdrowotnych skutków nadmiernego jego zanieczyszczenia. W spotkaniach, które zostały zrealizowane w całej Polsce wzięło udział ponad 170 tys. osób.

Dzięki kampanii informacyjno- edukacyjnej osiągnięto jeden z założonych celów- świadomość mieszkańców i wiedza na temat zagrożeń zanieczyszczenia powietrza jest zdecydowanie większa. Efektem tych spotkań jest również duże zainteresowanie Programem i ilość złożonych wniosków.

Źródło: NFOŚiGW

Redakcja GLOBEnergia