Pompa ciepła – ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie dla wygodnych i patrzących w przyszłość

I Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
„Perspektywy rozwoju pomp ciepła i ich znaczenie w budynkach energooszczędnych, pasywnych i około zero-energetycznych” w ramach drugiej edycji Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland 17-18.10.2012 Centrum EXPO XXI Warszawa

 

Naturalne ciepło i chłód z ziemi, powietrza i wody można łatwo wykorzystać do stworzenia przytulnej atmosfery w domu i w pracy. Kluczem do sukcesu jest: pompa ciepła.

 

Znacznie zmniejsza ona emisję CO2 w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii, a tym samym istotnie przyczynia się do skutecznej ochrony klimatu. Zastosowanie pompy ciepła w budynku to także niezależność od dostaw paliw i gazu. Każdy, kto śledzi w ostatnich latach politykę dostawców surowców energetycznych wie, że jest ona coraz to bardziej skierowana na zwiększanie zysków, które są później przekładane na obciążenie kieszeni przeciętnego konsumenta.
Oprócz korzyści ekologicznych i ekonomicznych ważne jest, aby przekonywać coraz to szersze grupy o zaletach pomp ciepła. Inwestorzy, instalatorzy, firmy budowlane i wiele innych grup powinno odkryć dla własnych potrzeb właściwości pomp ciepła i szerzyć ich zalety oraz czerpać z korzyści, które niosą one za sobą.

 

Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) odbędzie się pod hasłem: „Perspektywy rozwoju pomp ciepła i ich znaczenie w budynkach niskoenergetycznych, pasywnych i około zero-energetycznych”. O pobudkach jakie stale maja na uwadze propagatorzy zielonych technologii w branży energetycznej mówi sam organizator Kongresu:

„Dziś energia staje się coraz droższa, a zasoby surowców energetycznych wyczerpują się, energooszczędność jest koniecznością i szansą. Ponad 40% energii zużywanej w Polsce jest związane z ogrzewaniem budynków, dlatego szczególnie ważnym jest projekt programu NFOŚiGW związany z dofinansowaniem budynków energooszczędnych i pasywnych. Jest on w stanie wywołać w Polsce modę na budowanie budynków zużywających wielokrotnie mniej ciepła niż tradycyjne budynki budowane obecnie. W wielu krajach Europy zastosowanie pompy ciepła w budynkach energooszczędnych jako źródła ciepła i chłodu stało się już standardem. Tak zapewne niebawem  stanie się i w Polsce”.
Prezes Zarządu PORT PC  – Paweł Lachman – podkreśla również znaczenie starań w dążeniu do zwiększenia niezależności od niepewnych dostawców ropy i gazu, pochodzących w większości z niebezpiecznych politycznie regionów naszego globu. Pompy ciepła, używając do produkcji ciepła energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu, gruncie i wodzie, jawią się zatem w obliczu tych problemów jako rozsądne i innowacyjne rozwiązanie. 

Obecnie wykorzystanie pomp ciepła w Polsce do celów grzewczych wciąż pozostaje marginalne. PORT PC wskazuje na duży potencjał wzrostu  na naszym rodzimym rynku pomp ciepła: przeprowadzone analizy wykazały bowiem ponad 30 proc. przyrost na rynku w 2011 roku w stosunku do roku poprzedniego. Być może targi Renexpo Poland i wiedza jaka zostanie przekazana gościom podczas Kongresu przyczyni się do tego, że ta tendencja wzrostu w najbliższej przyszłości będzie przybierać na sile.

Nie można jednak pomniejszać wpływu polskiej polityki na prędkość rozwoju technologii pomp ciepła. Wszyscy zainteresowani z branży z zapartym tchem wypatrują wejścia w życie nowego systemu wsparcia dla OZE.  Zdaniem PORT PC możliwy jest nawet ponad dwukrotny wzrost rynku pomp ciepła rocznie, jeśli zostanie zapewnione dofinansowanie na zakup i instalację tego rozwiązania energetycznego.
Miejmy nadzieję, że po implementacji nowego prawa pompy ciepła zyskają wśród Polaków na atrakcyjności i uda się nam zmniejszyć przepaść dzielącą nas od innych krajów europejskich, które dużo wcześniej od nas zaczęły doceniać te urządzenia.

Kongres PORT PC będzie z pewnością interesującym wydarzeniem dla wszystkich zainteresowanych tematyką innowacyjnych rozwiązań na rynku pomp ciepła w krajach zachodnich a także perspektywami ich rozwoju w naszym kraju.

Zapraszamy!

 

Więcej informacji oraz zgłoszenia: www.portpc.pl oraz www.renexpo-warsaw.com.