W ostatniej dekadzie pompa ciepła, jako rozwiązanie grzewcze w budynkach mieszkalnych, bardzo zyskała na popularności. Stało się tak przede wszystkim za sprawą dwóch kluczowych, mocno utrwalanych w świadomości konsumentów haseł: ekologia i ekonomia.

 
Przykład, którym się zajmiemy, odnosi się do budynków dwu- i wielolokalowych. Podstawowym celem inwestycji było zapewnienie ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej dwom rodzinom zamieszkującym dwulokalowy dom wolnostojący we Wrocławiu, o powierzchni 250 m2 i kubaturze 675 m3.
 
Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji oraz sprawdzeniu zapotrzebowania budynku na ciepło, firma Derkon Systemy Instalacyjne zastosowała pompę ciepła SWC 120 H/K marki alpha innotec z pasywnym chłodzeniem, buforem 200 l oraz zasobnikiem 300 l. Dodatkowo, system wyposażono w dwa zestawy elektronicznych pomp obiegowych. Umożliwiło to niezależne sterowanie ustawieniami ogrzewania w dwóch częściach domu, co pozwala tym samym obu rodzinom dostosować poziom ciepła do własnych potrzeb.  
 
Mimo dwóch sterowanych oddzielnie instalacji, budynek wyposażono we wspólną kotłownię, w której umieszczono pompę alpha innotec SWC 120H/K. Taka decyzja podjęta została mając na uwadze zmniejszenie kosztów zakupu oraz montażu urządzenia. Dlatego pokuszono się o wybór jednego źródła ciepła o większej mocy, dopasowanej do wielkości i kubatury projektowanego budynku. W tym przypadku cena inwestycji została rozłożona na dwóch niezależnych użytkowników, dzięki czemu finalny koszt wykonania kompletnej instalacji był znacznie niższy i przyjazny portfelom kupujących.
 
Sercem całego systemu jest kompaktowa pompa ciepła glikol/woda SWC 120 H/K o mocy grzewczej 11,6 kW, pozwalająca podgrzać wodę do temperatury 65°C. Zastosowanie jednej wspólnej pompy o mocy dostosowanej do całkowitej wielkości i kubatury budynku pozwoliło stworzyć system, który zapewnia komfort domownikom, przy zachowaniu relatywnie niskich kosztów. Jeśli zaś chodzi o techniczną stronę montażu wspólnej pompy ciepła, dokonano hydraulicznego podziału obiegów grzewczych, poprzez instalację dwóch zestawów pomp obiegowych dla każdego lokalu z osobna. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownicy mogą dokonywać niezależnych ustawień komfortu cieplnego.
 
Przedstawiana instalacja została laureatem konkursu „Dobre praktyki w dobrych rękach”, organizowanego przez redakcję GLOBEnergia. 
 
Źródło: Hydro-Tech, Derkon Systemy Instalacyjne 

Cały artykuł w GLOBEnergia 2/2015