6 grudnia 2013 na terenie Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej odbył się Dzień Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego. Wydarzenie organizowane było przez Koło Naukowe Inżynierii Środowiska, a partnerem w organizacji było Stowarzyszenie Wielkopolski Dom Pasywny. Celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości społecznej na temat odnawialnych źródeł oraz budynków pasywnych i energooszczędnych.

Podczas wydarzenia odbyły się seminaria, warsztaty oraz konkursy. Na koniec dnia odbyło się losowanie nagród, w którym nagrodą główną był tablet. Była również możliwość zostawienia dzieci z opiekunami. Przewidziane były dla nich zabawy edukacyjne z nagrodami.

dbp2

Równolegle odbywała się konferencja, na której prelegentami były znane osobistości ze świata branży budownictwa energooszczędnego, m.in. prezes i twórca Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej – dipl. ing. Günter Schlagowski, Honorowy Prezydent Ambasadorów Budownictwa Pasywnego – dr inż. Roman Pieprzyk, Kierownik Centrum Budownictwa Pasywnego Politechniki Poznańskiej – dr inż. Andrzej Górka.  Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Kwestiami omawianymi były m.in. rozwój budownictwa energooszczędnego w Europie, efektywność energetyczna, termomodernizacja, szczelność obiektów, instalacje grzewcze w tychże budynkach, znaczenie tematyki dla rozwoju gospodarczego regionu, możliwości dofinansować oraz rola architekta w procesie projektowania. Po każdej z prezentacji toczyły się żywe dyskusje.

dbp3dbp4

W przedsięwzięciu tym wzięło udział łącznie około 300 osób. Odbyło się 6 różnych warsztatów, w których wzięło udział 160 osób. Można było uczestniczyć m.in. w budowie własnoręcznie wodnego kolektora słonecznego oraz spróbować swoich sił w składaniu kanału wentylacyjnego na czas. Podczas tego warsztatu można było otrzymać drobne upominki ufundowane przez naszych sponsorów w postaci długopisów, kubków, kalkulatorów na baterie słoneczne oraz notesów. Oprócz tego była możliwość wzięcia udziału w teście szczelności na szkoleniowym domku pasywnym, znajdującym się na terenie Politechniki Poznańskiej oraz obejrzenia instalacji solarnej w jednym z akademików znajdującym się na terenie kampusu. Poza tym przeprowadzone zostały warsztaty z kamerą termowizyjną oraz badaniem sprawności i pokazaniem działania rekuperatora do odzysku ciepła z powietrza. Ostatni z warsztatów odbywał się na jednej z hal Politechniki Poznańskiej, w której na co dzień odbywają się laboratoria.

dbp5dbp6

Na zwiedzanie kawiarni z salą warsztatową „CzyToGruszka” zapisały się łącznie 54 osoby. Wyjazdy odbywały się cyklicznie co 1,5 godziny. Na miejscu znajdowała się Pani architekt Agnieszka Figielek z firmy Pasywny m2, która zaprojektowała budynek, oraz przedstawiciele firmy Steico, którzy opowiadali o rozwiązaniach zastosowanych w tym budynku. Można było na własne oczy obejrzeć budynek o standardzie pasywnym i sprawdzić warunki jakie w nim panują.

Podczas zwiedzania Szkoleniowego Domku Pasywnego, wybudowanego przy Politechnice Poznańskiej, uczestnicy Dnia Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, mieli możliwość weryfikacji wiedzy teoretycznej, zdobytej na zajęciach poprzez praktyczny przykład. Dr inż. Roman Pieprzyk w klarowny sposób przekazał wiedzę, dotyczącą pracy nad budową, zasadą działania oraz zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi, wskazując na najważniejsze cechy, charakterystyczne dla tego rodzaju budownictwa. Dzięki otwartemu podejściu prowadzącego, istniała możliwość zadawania pytań, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości, czy też pogłębienia wiedzy.

W seminariach wzięło udział 80 studentów oraz 11 osób reprezentujących firmy. Omawiane były m.in. technologie, które umożliwiają uzyskanie standardu pasywnego, na podstawie produktów danych firm. Można było dowiedzieć się czegoś na temat najczęstszych problemów użytkowników, które można rozwiązać za pomocą termowizji, oraz aktywnego chłodzenia przy użyciu rewersyjnych pomp ciepła. Była możliwość poznania innowacyjnego projektu budowy pokazowego budynku niskoenergetycznego z zastosowaniem urządzeń odnawialnych źródeł energii i systemu zarządzania budynkiem. Każdy mógł dowiedzieć się jakie zalety i różnice ma ogrzewanie ścienne i sufitowe  w stosunku do ogrzewań podłogowych. To tylko jedne z wielu tematów jakie poruszone zostały na seminariach podczas Dnia Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego.

Przedsięwzięcie będzie miało charakter cykliczny. Prawdopodobnie od przyszłego roku będzie ono rozłożone na dwa dni. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych.

„Byle do następnego razu”
~student kierunku Budownictwo na Politechnice Poznańskiej

„Było bardzo ciekawie”
~student kierunku Inżynieria Środowiska na Politechnice Poznańskiej

„Cieszę się, że mogłem dzisiaj uczestniczyć w tym wydarzeniu, że niejako wróciłem na Politechnikę Poznańską.”
Honorowy Prezydent Ambasadorów Budownictwa Pasywnego
dr inż. Roman Pieprzyk

„Uważam, że to jest bardzo dobrze zrobione przez koło naukowe.”
Prezes i twórca Polskiego Instytutu Budownictwa
Pasywnego i Energii Odnawialnej
dipl. ing. Günter Schlagowski

Dołącz do DPIiE na stronie wydarzenia na Facebooku :
https://www.facebook.com/events/533287523425967

Więcej szczegółów na stronie: www.dbpie.pl

Organizatorzy:
organizatorzy ddpie

Partner w organizacji:
widp