W tym roku mija 90 rocznica powstania Stiebel Eltron – jednego z głównych dostawców energooszczędnych i przyjaznych środowisku systemów grzewczych.

Jako niezależna, wywodząca się z klasy średniej, rodzinna firma STIEBEL ELTRON powstała w 1924 roku. Początkowo Dr Theodor Stiebel skonstruował pierwszą elektryczną grzałkę zanurzeniową. 5 maja 1924 roku założył przedsiębiorstwo „Dr. Theodor Stiebel Eltron” w Berlinie. Produkcja rozpoczęła się w małej pracowni tylnego podwórza na ulicy Reichenberger. W latach 1927 i 1933 roku trwały prace nad kolejnymi innowacjami, rozpoczęła się produkcja małych przepływowych ogrzewaczy wody oraz stojących i gotujących zasobników wody.

T.Stiebel  U.Stiebel
Theodor Stiebel Ulrich Stiebel

W związku z pierwszym kryzysem naftowym na początku lat 70-tych inwestowanie szczególnie w produkty i technologie związane z energią odnawialną zyskało na znaczeniu. STIEBEL ELTRON jako jeden z pierwszych producentów, rozpoczął rozwój i produkcję pomp ciepła. Zwiększyły się ceny oleju opałowego i napędowego. Rok 1970 był charakterystyczny z powodu kryzysu oleju oraz wolnych od samochodów niedziel. Ponownie zastanawiano się nad potrzebami ludzi i systemami działającymi w oparciu o energię odnawialną. Wtedy po raz pierwszy te urządzenia zostały docenione. W latach późniejszych firma kontynuowała badania nad technologią pomp ciepła pracując nad wiodącą na rynku niemieckim pozycją lidera.

Przez 90 lat, dzięki wiedzy i innowacyjności inżynierów i pracowników, inwestowano całą energię w rozwój produktów o niskim zużyciu energii na najwyższym poziomie jakości. Dzisiaj przedsiębiorstwo STIEBEL ELTRON z dostawcy urządzeń do przygotowania ciepłej wody stało się jednym z wiodących producentów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Stosując niekonwencjonalne myślenie, dojrzałe rozwiązania i energię pracowników, koncern zaznaczył swoją obecność na światowych rynkach. Energia ta tworzy najważniejszy kapitał przedsiębiorstwa.

 

1924 1924 – Dr Theodor Stiebel konstruuje pierwszą elektryczną grzałkę zanurzeniową. 5 maja zakłada przedsiębiorstwo „Dr. Theodor Stiebel ELTRON ” w Berlinie. Produkcja rozpoczyna się w małej pracowni tylnego podwórza na ulicy Reichenberger.
1927 1927 – Pierwszy mały ogrzewacz przepływowy posiada moc 1.000 watów i wówczas rewolucyjną 2-stopniową technikę regulacji. Urządzenie – jako pierwsze w Niemczech – otrzymuje certyfikat VDE. Firma rozwija się zatrudniając już 30 pracowników.
1931 1931 – Asortyment urządzeń zostaje znacząco rozszerzony o przepływowe, wysokociśnieniowe i gotujące ogrzewacze wody. Te ostatnie osiągają pojemność aż do 600 litrów w zależności od modelu. Zostaje wprowadzony na rynek ogrzewacz wody gwarantujący prawie natychmiastowy zapas gorącej wody.
1934 1934 – 10 lat po założeniu przedsiębiorstwa budynki fabryki przy Reichenberger Straße stały się już zbyt małe. Firma przenosi się do Berlina, ponieważ liczba pracowników wzrosła do 200 osób.
1937 1937 – Dr. Teodor Stiebel przypadkowo zauważa znaczek STIEBEL. Przedsiębiorcza dalekowzroczność założyciela skłania go w tym roku do podróży przez Amerykę Północną i Południową. Jednak nie tylko rynek amerykański lecz wszystkie 5 kontynentów okazują się doskonałym rynkiem zbytu dla niemieckiej technologii.
1938 1938 – Firma startuje z produkcją wielkich term. STIEBEL ELTRON dysponuje już 35-cioma niemieckimi i 12-toma zagranicznymi patentami. Samej grzałce zostało już przyznane 10 patentów.
1943 1943 – Fabryka w Berlinie zostaje całkowicie zniszczona podczas II Wojny Światowej. Dr. Theodor Stiebel dokonuje przeprowadzki do saksońskiego miasteczka Holzminden i zaczyna produkcję od początku. Miasteczko liczy w tym czasie 20.000 mieszkańców.

Źródło: Stiebel Eltron