Aston Martin,  brytyjski producent luksusowo-sportowych samochodów potwierdza, że planuje uruchomić produkcję modelu Rapide w wersji całkowicie elektrycznej. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat.

Aston Martin Rapide – cena

Andy Palmer, prezes Aston Martin odmówił określenia ceny elektrycznego Rapide. Zasugerował jednak, że cena takiego elektrycznego pojazdu będzie zawierała się w przedziale od 200 000 do 250 000 dolarów. Obecnie Rapide z silnikiem benzynowym kosztuje 207 820 dolarów, w tym koszty dostawy i podatki. Jak zauważa Andy Palmer, prezes Aston Martin, za taką cenę klienci wymagają już coraz więcej. Sam zdaje sobie sprawę z tego, że czysta technologia to nie wszystko.

Prezes Andy Palmer potwierdził, że w ciągu dwóch lat wprowadzi na rynek całkowicie elektryczną wersję swojego czterodrzwiowego Rapide.

Choć jest za wcześnie, aby mówić, a tym bardziej potwierdzać wersję dotyczącą specyfikacji układu napędowego, Palmer ujawnił już swoje podniebne oczekiwania. Zakłada on, że elektryczny model Rapide będzie miał około 800 KM, napęd na wszystkie koła i zasięg 200 mil na jednym ładowaniu.

Aston Martin to kolejny producent, który szuka nowych, ekologicznych rozwiązań w swoich produktach, ponieważ wie, że tego wymagają klienci.  Nie bez znaczenia jest również to, że inni producenci postawili już na ekologiczny, elektryczny napęd do swoich pojazdów.

Aston Martin, Rapide

Aston Martin Rapide (Źródło: Aston Martin)

Dostawcy akumulatorów – LG lub Samsung

Palmer zdradził swoje zamiary co do dostawy akumulatorów dla nowego elektrycznego Rapide. Jak sam zauważył, elektryczny Rapide będzie wyposażony w baterie pochodzące od znanego, światowej klasy dostawcy, takiego jak LG czy Samsung. Jak zauważył prezes – nie będą one pochodzić od firmy Panasonic. Wszystkie komponenty do tego modelu będą mu dedykowane, a nie dzielone z innymi modelami.

Jeśli produkcja pojazdu ma się rozpocząć w ciągu dwóch lat, to wynika z tego, że Aston Martin ma już na wyposażeniu testowy model elektrycznego Rapide.

Po Rapide – elektryczny DBX

Co więcej, Aston Martin nie zamierza poprzestać na tym modelu elektryka. Kilka lat po uruchomieniu produkcji elektrycznego modelu Rapide, firma zamierza postawić na elektrycznego DBX.

Na dzień dzisiejszy jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, czy elektryczny DBX będzie korzystał z tego samego, lub podobnego napędu, który zostanie zastosowany w Rapide. Palmer potwierdza jednak, że Aston rozważa także wersję DBX z dwoma drzwiami.

Takie posunięcie będzie miało na celu  poszerzenie bazy klientów, szczególnie na takich rynkach jak Chiny i Rosja.

Przypomnijmy, że w 2019 roku, na drogi wyjedzie elektryczny crossover Tesla – Model Y! Platforma do produkcji nowego modelu ma być gotowa już w 2019 roku. Według Muska – zapotrzebowanie na Model Y będzie większe niż na Model 3 i wiąże z nowym produktem wielkie nadzieje.

Mimo, iż Tesla zdradza niewiele informacji na temat nowego pojazdu, podobno etap prac nad modelem jest zaawansowany.

Źródło: Automotive News, Zdjęcie główne: Aston Martin

Redakcja GLOBEnergia