Zabrudzone moduły, poprzez ograniczony dostęp promieni słonecznych do powierzchni ogniwa cechują się mniejszą wydajnością.

Fot. ecoppia.com

Problem mycia i kontroli czystości modułów jest często poruszany przez inwestorów. Do tej pory mówiono o metodach czyszczenia modułów specjalnymi myjkami, bez używania detergentów, z użyciem niskiego ciśnienia, na specjalnych wysięgnikach.
Technologia której zaufali i którą rekomendują czołowi producenci jest na tyle nowatorska, że bezwodna i niezawodna oraz samowystarczalna energetycznie.
Nowy system przedstawia firma Acoppia – system opiera się na robocie myjącym moduły ściereczkami z mikrofibry.
System był badany m. in. w Berlinie, pod względem ewentualnych zarysowań, które może powodować mycie bez użycia płynów. Tę technologię stosowali i rekomendują już tacy producenci jak Trina Solar, Suntech, JA Solar, a teraz również First Solar. Przełomowym rokiem dla tej technologii był rok 2015.

Prezes Ecoppia, Eran Meller komentuje – „Producenci modułów i właściciele instalacji fotowoltaicznych byli bez dobrego i pewnego rozwiązania aż do tej pory. Jesteśmy podekscytowani, że przemysł reaguje na nasz system tak pozytywnie.”

System firmy Ecoppia jest dedykowany do maksymalizacji produkcji energii z parków fotowoltaicznych. Może utrzymywać panele fotowoltaiczne w czystości nawet w najtrudniejszych warunkach pustynnych dzięki zastosowaniu delikatnej mikrofibry, z kontrolowanym przepływem powietrza – usuwa 99% pyłów codzienne – potwierdza producent.

System jest w pełni autonomiczny i niezależny energetycznie. Każdy robot posiada własny panel słoneczny do ładowania i mechanizm samooczyszczania. Co więcej robot może odzyskiwać energię podczas schodzenia w dół panelu, a następnie wykorzystuje ją do zoptymalizowania wydajności podczas wychodzenia na panel. Dzięki jednostce sterującej i czujnikach które napędzają robota łatwo jest zdalnie nimi zarządzać, monitorować i je kontrolować.

Ecoppia jest wspierana przez firmy z międzynarodowym funduszem inwestycyjnym i prowadzony jest przez ekspertów z inżynierii materiałowej i robotyki, z szerokim i interdyscyplinarnym doświadczeniem, odnoszących sukcesy w dziedzinie zarządzania, inżynierii i rozwoju produktu.

Źródło: ecoppia.com, solarserver.com


POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus! 

appstore        google play