BIPV – Fotowoltaiczne systemy zintegrowane z budynkiem

BIPV - Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

BIPV - Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem

Podziel się

W dobie rosnących cen za energię elektryczną oraz surowce energetyczne, coraz większy nacisk kładzie się na to, aby budynek był energooszczędny a najlepiej samowystarczalny energetyczne.

Zadanie takie może spełniać instalacja fotowoltaiczna wytwarzająca prąd z promieniowania słonecznego dodatkowo polepszająca właściwości termiczne budynku. Najlepszym i coraz bardziej popularnym sposobem montażu systemów fotowoltaicznych są systemy zintegrowane z budynkiem, w skrócie BIPV (building integrated photovoltaics).

Zintegrowane systemy fotowoltaiczne są to elementy budynku, w których tradycyjny materiał budowlany da się zastąpić modułami fotowoltaicznymi. Co w praktyce oznacza, że można je montować w dowolnym miejscu budynku, wszystko zależy od tego, jakie dodatkowe bądź podstawowe funkcje oprócz generowania prądu ma spełniać moduł. Możemy wyróżnić konstrukcje, które mają spełniać funkcję dachu, fasady, zacienienia, ozdobną bądź też po prostu przeszklenia.
BIPV schemat
 
BIPV możliwe rozwiązania
Coraz częściej systemy BIPV są brane pod uwagę przez architektów już na etapie projektowania, nie mniej jednak istniejące budynki również można w takie systemy wyposażyć. Zaletą BIPV w stosunku do instalowania samodzielnych modułów słonecznych jest to, że początkowe koszty inwestycyjne mogą być w rozliczeniu pomniejszone o kwoty, które i tak jesteśmy zmuszeni zapłacić za dany materiał oraz unikamy podwójnych kosztów robocizny. Ponadto, ponieważ BIPV są integralną częścią projektu, stanowią bardziej estetyczną formę paneli niż zwyczajne rozwiązania. Te zalety czynią BIPV jednym z najszybciej rozwijających się segmentów przemysłu fotowoltaicznego.
Zintegrowane systemy fotowoltaiczne najlepiej sprawdzają się tam gdzie energia elektryczna wykorzystywana jest głównie za dnia, a dodatkowo tam gdzie można wykorzystać wolną przestrzeń taką jak dachy czy fasady. Do takich budynków zaliczamy:
- biurowce;
- centra handlowe;
- dworce kolejowe i autobusowe;
- szkoły, uczelnie;
- szpitale;
- budynki użyteczności publicznej takie jak urzędy,
- budynki przemysłowe itp.

BIPV może występować w różnych formach:

Na płaskich powierzchniach dachu najczęściej występują w postaci cienkowarstwowych ogniw słonecznych rozłożonych na całej jego powierzchni. Moduły przyjmują również formę dachówek. Fasady BIPV można instalować na nowych jak i na istniejących budynkach, dzięki czemu stare budynki zyskują nowy wygląd. Moduły te są montowane na fasadzie budynku, w ciągu istniejącej struktury. Najciekawszą formą są półprzejrzyste moduły, które z powodzeniem mogą zastąpić szklane elementy takie jak okna czy świetliki.

Dzięki zastosowaniu warstwy izolacyjnej zwiększona jest izolacyjność termiczna modułu. Porównanie ze standardowymi oknami przedstawia tabela.
Moduły BIPV mogą przyjmować niemal dowolne kształty i kolory, co czyni je bardzo atrakcyjnymi dla architektów. Wykorzystanie BIPV pozwala tworzyć futurystyczne kształty, poprawić wygląd budynku oraz sprawić, że jest przyjazny środowisku. O szybkim rozwoju BIPV decyduje również rachunek ekonomiczny. Cena wysokiej, jakości modułu jest porównywalna z większością materiałów wykończeniowych. Architekci projektując je muszą jednak brać pod uwagę kilka istotnych czynników takich jak dostęp do światła słonecznego, który uzależniony jest od położenia geograficznego, orientację budynku względem stron świata jak również obiekty mogące zacieniać system (drzewa, inne budynki). (...)
Źródła:
  • www.sesam-uae.com
  • www.us.schott.com
Grzegorz Golubiewski
 

Cały artykuł - GLOBEnergia 3/2010
fotowoltaika
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia