Certyfikacja LEED (Leadership in Energy and Environmental Design).

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

DSC 0049male pan

Podziel się

LEED jest to system certyfikacyjny, który na świecie cieszy się największym zainteresowaniem i największym uznaniem. Skoncentrowany jest na takich obszarach jak: ograniczenie zużycia energii i wody, doborze odpowiednich materiałów, poprawie jakości środowiska naturalnego i wewnętrznego w budynku.

Fasada minimalizująca zyski słoneczne. Budynek Malta House, Poznań - platynowy LEED. Fot. Anna Będkowska

Jest kierunkiem w projektowaniu budynków, który właścicielom jak i użytkownikom prezentuje odpowiedni sposób użytkowania i projektowania zielonych budynków.

Budynek, który posiada certyfikat LEED posiada równocześnie gwarancję tego, że został on zaprojektowany, wybudowany ale również zarządzany w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Budynek oceniany jest na etapie Core & Shell, czyli w tzw. stanie deweloperskim, oraz na etapie Fit-out, czyli kompleksowej realizacji wykończenia powierzchni biurowych, handlowych i użyteczności publicznej. To inaczej stan budynku „pod klucz” – od montażu sufitów podwieszanych po aranżację pomieszczeń.
Certyfikat LEED posiada kilka stopni jakości: certyfikowany, srebrny, złoty i platynowy. Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 100. Za dodatkowe systemy i udogodnienia zaimplementowane w budynku można zdobywać punkty dodatkowe.
Aby uzyskać platynowy certyfikat należy ich zebrać 80. Każdy budynek poddany pod certyfikację zbiera punkty, dotyczące kilku podstawowych obszarów:
• Wybór odpowiedniej lokalizacji
• Redukcja zużycia wody
• Optymalizacja zużycia energii
• Materiały i zasoby
• Jakość środowiska wewnętrznego

Już na etapie projektowania budynku konieczne jest wzięcie pod uwagę wymogów stawianych przez system certyfikacji. Odpowiednia lokalizacja dotyczy otoczenia obiektu, pod względem wizualnym, komfortu pracowników, korzystnego widoku za oknem itd. Bardzo ważne są materiały. Muszą one spełniać najwyższe standardy jakości. Orientacja budynku względem stron świata, jak i charakter fasady również są oceniane i bardzo ważne. Należy je wykonywać tak, by zmaksymalizować ilość światła słonecznego docierającego do pomieszczeń, zapewniając komfort pracy. Infrastruktura powinna przewidywać wygospodarowanie miejsca na stacje ładowania samochodów elektrycznych, na parkingi dla rowerów, lub bezobsługowe stacje wypożyczania rowerów bike-sharing. Na parkingu, oprócz miejsc dla niepełnosprawnych powinno się znaleźć specjalnie miejsce dla car-poolingu. W planach korzystnie również zawrzeć zielony taras oraz wewnętrzne patio.

DSC 0040 małe pan
Atrakcyjne otoczenie budynku Malta House- Jezioro Maltańskie. Fot. Anna Będkowska

Czy windy są mile widziane? Tak, ale niekoniecznie dla pracowników. Ze względów użytkowych windy powinny być, ale należy zaprojektować je tak, by pracownicy chętnie korzystali z klatek schodowych dbając o swoje samopoczucie i kondycje fizyczną. Obowiązkowy jest również cały system segregacji śmieci, utrzymywania porządku i zapewnienia ergonomicznych warunków pracy.
Dbając o środowisko, korzystne jest również podczas procesu ubiegania się o certyfikat LEED wykazanie, w jaki sposób budynek zasilany jest w energię. Nawet jeśli energia płynie do nas z sieci elektroenergetycznej, możemy wykazać, że jest to energia zielona. Jeżeli nie, płacąc kontrakt na dostawy zielonej energii można być pewnym, że gdzieś na świecie powstanie np. elektrownia wiatrowa, czy elektrownia fotowoltaiczna. Za tego typu gwarancje można dostać dodatkowe punkty, ale zabieg ten nie jest wymagany.
Certyfikat jest przyznawany na 5 lat i można go później odnowić. Mogą się zdarzyć audyty z USA, z Instytutu, którzy przyznaje certyfikat LEED. Przedstawiciel tego instytutu może przyjechać na inwestycję i przeprowadzić audyt oraz zweryfikować, czy to co zostało zapewnione w dokumentacji zostało spełnione w obiekcie. Certyfikat LEED opiera się na dokumentacji fotograficznej albo projektowej oraz na oświadczeniach od dostawców produktów. Przykładowo firma ISOVER, dostarczając produkty oświadcza, że w materiałach określona ilość składników pochodzi z recyklingu. Jeżeli audytor przyjedzie i jakiś element jest niespójny z dokumentacją taki certyfikat można utracić.” – uzupełnia Agnieszka Widelska z firmy Skanska Property Poland.
Firma Skanska Property Poland jest firmą certyfikującą budynki według formuły LEED Core & Shell i od wielu lat tworzy zielone budynki certyfikowane w systemie LEED oraz EU Green Building.
Zdarzają się również sytuacje niezależne od inwestora. Przykładowo zmiana połączeń komunikacyjnych, zabudowa budynku poprzez inną, powstającą dopiero inwestycję.
„Staramy się wybierać pod inwestycje takie lokalizacje, które po przeanalizowaniu planów zagospodarowania i zabudowy są bezpieczne. Zdarzają się jednak sytuacje, które nie do końca są od nas zależne i których nie można przewidzieć na kilka lat do przodu, jak np. połączenia komunikacyjne. W takich przypadkach powinna obowiązywać logika. Należy liczyć na to, że audytor będzie w stanie podejść do tego wyrozumiale i nie odbierać punktów ani certyfikatu.”- dodaje Agnieszka Widelska.
 
Każdy użytkownik – pracownik budynku posiadającego certyfikat LEED musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do pracy. „Są dwa podstawowe scenariusze. Jest to albo 10 m2 na osobę, albo 6 m2 na osobę. Komfort pracy, przy tej certyfikacji jest bardzo istotny. Kategoria certyfikacji LEED zawiera w swojej punktacji również kryterium skomunikowania danej lokalizacji. Dotyczy to zarówno skomunikowania z komunikacją miejską, jak i dostępności usług, infrastruktury rowerowej. Dbając o komfort pracowników powinniśmy zapewnić im szatnie, prysznice, zaplecze gastronomiczne, miejsce do wypoczynku.” – mówi Agnieszka Widelska – Skanska Property Poland.

Zrównoważone korzystanie ze środowiska, w tym systemie rozumiane jest jako korzystanie z surowców naturalnych, wyposażanie pomieszczeń meblami, które używaliśmy w starych biurach, stosowanie materiałów wykończeniowych o niskich zawartościach lotnych substancji organicznych, lub pochodzących z recyklingu. Dodatkowe punkty można również zdobyć za zainwestowanie w oświetlenie LED, czy wybór sprzętu komputerowego posiadającego certyfikat Energy Star, wybór energooszczędnych urządzeń AGD, bezwodne pisuary, oszczędne baterie umywalkowe.

Materiał redakcyjny zebrany podczas wyjazdu z firmą ISOVER.