Wiele dużych instalacji słonecznych jest lokalizowanych na obszarach pustynnych. Takie obszary z jednej strony są bardzo dobrą lokalizacją, ze względu na dużo słońca oraz brak przeszkód w postaci zabudowań, lasów itd.

Z drugiej jednak strony, lokalizowanie farm PV na pustyni wiąże się z koniecznością czyszczenia modułów zasypywanych regularnie przez piasek.  Co więcej, wysokie temperatury również nie są dedykowane produkcji prądu w taki właśnie sposób. Ale co to wszystko ma wspólnego z agawą? Naukowcy z TomKat Center for Sustainable Energy w Stanford dopatrzyli się kilku ciekawych argumentów. Do utrzymania paneli w czystości potrzebne jest dużo wody, obszary pustynne nie nadają się do uprawy większości roślin ze względu na mało korzystny klimat, a obecnie poszukiwane są duże obszary do uprawy kukurydzy oraz innych zbóż do produkcji etanolu. Jak to wszystko połączyć? W bardzo prosty sposób zwany „agrowoltaiką”. Można wykorzystać wodę w sposób efektywny i racjonalny, lokując uprawy roślin do produkcji bioetanolu i farmę fotowoltaiczną w jednym miejscu. Agawa kwitnie na pustyni i jest rośliną z której w sposób bardzo wydajny produkowany może być bioetanol. Dlaczego zatem nie połączyć tych dwóch inwestycji?

agawa zdja89491687

Z badania opublikowanych w czasopiśmie Environmental Science & Technology wynika, że woda potrzebna na farmach PV do usuwania kurzu i brudu z paneli oraz zwilżająca glebę chroniąc tym samym przed pyleniem, może być dodatkowo wodą do podlewania upraw agawy, która sadzona będzie między i pod panelami. Rośliny zlokalizowane między stołami modułów spełniają jeszcze jedną funkcję: ich korzenie stabilizują podłoże i osłaniają tym samym glebę przed wiatrem.  

Symulacje komputerowe przeprowadzone przez zespół naukowców ze Stanford wskazują, że w ten sposób zmniejszona zostanie ilość wody potrzebnej na farmach słonecznych. Tym sposobem, rośliny można będzie przystosować do wzrostu i plonowania w tak niesprzyjających warunkach jakie oferuje pustynia. Obserwując nowe procesy technologiczne, ograniczenie wody jest zabiegiem powszechnie stosowanym oraz celem do którego dąży każda szanująca środowisko firma.
 
Pojęcie „agrowoltaika”, oprócz racjonalnego wykorzystania wody, racjonalizuje również wykorzystanie gruntów. Niektóre eksperymenty udowodniły nawet, że rośliny, które są częściowo zacienione przez panele słoneczne są nawet bardziej wydajne niż te, które nie są. Te nowe badanie opierają się na koncepcji, umożliwiającej większe wykorzystanie gruntów w klimatach suchych w połączeniu z lepszym sposobem produkcji etanolu i energii elektrycznej.
Źródło:
Environmental Science & Technology
TomKat Center for Sustainable Energy w Stanford
CleanTech News