Biogaz rolniczy odgrywa w Polsce coraz większą role, jednak ciągle nie ma on tak wielkiego znaczenia, jakby chciały tego organizacje i instytucje związane z tym sektorem energetyki odnawialnej.

Będzie on jednak ważnym tematem Międzynarodowych Targów RENEXPO Poland, które odbędą się w Warszawie w dniach 26-28.10.2011 w EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14.

Statystyki podają, ze w Polsce działa 13 biogazowni rolniczych o łącznej mocy 12,6 MWel oraz 11,9 MWt. Stanowi niewielki udział w mocy zainstalowanej kraju, tym bardziej, ze Polska ma wręcz idealne warunki jeśli chodzi o biogaz, większość gmin w Polsce to gminy typowo wiejskie.

„W najbliższych latach powinno dojść do wzrostu zainteresowania biogazem rolniczym” mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, wynika to coraz bardziej czytelnych trendów na rynku inwestycyjnym i jest pochodną zarówno wsparcia politycznego jakie w latach 2010/2011 uzyskała technologia biogazu jak i preferencji w zakresie dostępu do źródeł finansowania.

Według statystyk IEO, od marca do października 2010 roku przygotowano do realizacji 42 nowe projekty biogazowni rolniczych. Obecnie liczba projektów, które czekają na pozwolenia wynosi już 237.

Możliwe jest także, ze wiele z planowanych inwestycji nie dojdzie do skutku, przede wszystkim ze względu na liczne protesty społeczne. Warunkowania środowiskowe i konflikty społeczne będą także jednym z wielu tematów konferencji organizowanej w ramach RENEXPO Poland.

Eksperci zwracają uwagę, iż produkcja i wykorzystanie biogazu rolniczego związane jest z wieloma korzyściami, przede wszystkim są to nowe miejsca pracy i wzrost przychodów samorządów (podatki lokalne) oraz rolników.

Inwestycje w sektor biogazu rolniczego przynoszą firmom przychody ze sprzedaży energii i z uzyskanych w związku z tym świadectw pochodzenia.

Na chwilę obecną sytuacja wygląda jednak tak, ze korzyści ekonomiczne nie są w stanie pokryć kosztów inwestycji w biogazownie rolnicza, stad istotna rola wszelkich systemów wsparcia takowych inwestycji, które koniecznie trzeba uwzględnić w odniesieniu do przychodów z biogazowni rolniczych.  Istniejące na rynku polskim systemy wsparcia inwestycji w biogaz rolniczy przedstawi w trakcie konferencji „Biogaz w Polsce – stan obecny i kierunki rozwoju do 2020” Pan Wojciech Nawrocki z firmy Metropolis Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o..  Plany Ministerstwa Gospodarki związane z biogazem rolniczym przedstawi Pan Maciej Kapalski. W konferencji weźmie tez udział wielu innych ekspertów, którzy przedstawią szeroko rozumianą tematykę biogazu rolniczego w Polsce i nie tylko.

„Jesteśmy dumni, ze udało nam sie osiągnąć to, ze nasza konferencja będzie miejscem spotkania branży biogazu rolniczego w Polsce” mowni Marek Schinke, Project Manager Poland.

Instytut Energetyki Odnawialnej wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców wchodzących w obecnych warunkach na rynek biogazowni rolniczych, dn. 27.10.2011 organizuje szkolenie „Inwestycje Biogazowe ‘2011”, które odbędzie się w Warszawskim Centrum Targowym Expo XXI podczas Targów RENEXPO Poland 2011. Szkolenie skierowane jest do inwestorów sektora biogazu, w tym szczególnie do rolników, przedstawicieli firm branży rolno-spożywczej oraz innych wytwórców odpadów organicznych, dostawców technologii i urządzeń, a także osób indywidualnych, zainteresowanych inwestycjami w obszarze biogazu rolniczego. W trakcie jednodniowego szkolenia połączonego z ćwiczeniami warsztatowymi analizie poddane zostaną czynniki kształtujących rynek biogazu wraz z próbą odpowiedzi na najbardziej nurtujące ten sektor pytania, w szczególności dotyczące opłacalności ekonomicznej biogazowni i mikrobiogazowni w obecnych i oczekiwanych uwarunkowaniach prawnych. Więcej http://www.ieo.pl/pl/aktualnosci/39-biezace/307-szkolenie-dla-inwestorow-biogazowni-rolniczych-inwestycje-biogaz-2011.html

Kontakt:

Małgorzata Bartkowski

REECO Poland Sp. z o.o.

ul. Bartycka 22B/21A

00-716 Warszawa

Tel:+48-22-266-02-16

Fax:+48-22-379-78-60

www.renexpo-warsaw.com

bartkowski@reeco.eu