Specustawa wiatrakowa – prace nad projektem

Podczas XIII Konferencji PSEW „Rynek energetyki wiatrowej w Polsce” przedstawiciel rządu p. Andrzej Kaźmierski, Dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii zapowiedział, że rząd pracuje nad projektem specustawy wiatrakowej.

Zdradził też parę pomysłów, nad którymi pracuje rząd. Pojawiła się kwestia finansowania przez PSE przyłączy farm wiatrowych oraz wsparcia dla tych, którzy już uzyskali umowy przyłączeniowe.

Dyrektor Kaźmierski mówił też o możliwości finansowania przez państwo badań geologicznych i innych, koniecznych dla przygotowania terenu pod powstanie farmy.

Prorynkowe zachęty

W projekcie ustawy mają pojawić się elementy prorynkowych zachęt w postaci aukcji, przy wsparciu szacowanym na okres 20 lat. Wygrana aukcja miałaby gwarantować możliwość przyłączenia do systemu a także uzyskania pozwolenia na budowę.

Co ciekawe, dyrektor zapewniał, że jest po stronie rządu chęć zwolnienia mocy w systemie elektroenergetycznym dla nowych farm wiatrowych na morzu, przy zachowaniu nabytych praw energetyki wiatrowej na lądzie.

Co to dokładnie oznacza, nie sprecyzował.

„Energetyka wiatrowa start!” – możliwe?

Oczywiście, urzędnik zapewniał, że nie od niego zależy kształt konkretnych projektów, ale od Komitetu Rady Ministrów, ale w swoim wystąpieniu pierwszy slajd zatytułował „Energetyka wiatrowa start!” co zostało odebrane pozytywnie przez uczestników konferencji jako sygnał, że w kręgach rządowych OZE znajduje coraz większe uznanie w perspektywie rosnących cen energii produkowanej z węgla.


XIII Konferencja PSEW „Rynek energetyki wiatrowej w Polsce” PSEW odbywa się w Serocku w dniach 6-8 listopada.

Podczas obraz podjęte zostaną najbardziej aktualne kwestie związane z branżą energetyki wiatrowej w kraju. Eksperci pochylą się również na potencjale rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

W programie m.in.: architektura runku energii, nowelizacja ustawy o OZE, aukcje OZE – 2018, modernizacja turbin, lifetime extension, reforma rynku bilansującego – skutki dla farm wiatrowych od 1 stycznia 2019, kodeks dobrych praktyk.


 

dr Marek Przychodzeń

Prezes zarządu Eidos sp. z. o.o., doktor filozofii