Cła antydompingowe nałożone przez Komisję Europejską na Chińskich producentów paneli fotowoltaicznych nie pozostają bez echa. „Puls Biznesu” donosi, o planach inwestycji azjatyckich inwestorów na Polskim rynku.

Planowane jest wybudowanie fabryk i produkcja ogniw fotowoltaicznych na terenie naszego kraju. Wiadomości te potwierdza Bartosz Komasa z polskiego oddziałi Bank of China. „Przykładem takiej firmy jest CEEG – jeden z największych chińskich producentów paneli fotowoltaicznych, który planuje realizację projektu inwestycyjnego łączącego kilku producentów branżowych w jednym centrum paneli fotowoltaicznych”. Puls Biznesu przypomina, że w maju swoje wejscie na polski rynek ogłosiła Talesun Solar – duża chińska firma fotowoltaiczna. Podkreślała ona uwagę na swoje kompetencje technologiczne i doświadczenie w roli dewelopera elektrowni słonecznych realizowanych „pod klucz”.

Ponadto, według eksperta z Bank of China, chińskie firmy mają zamiar zakupić ziemię i inwestować w farmy fotowoltaiczne, np. z polskimi partnerami. „Wiele spośród tych firm, wcześniej realizowało podobne projekty w innych krajach, np. Chorwacji czy Rumunii. Chińczycy prowadzą już rozmowy na temat zakupu gruntów oraz poszukują Polskich partnerów znających lokalny rynek — powiedział „PB” Bartosz Komasa.
 
Chińczycy znajdą sposób ominięcia wysokich ceł nałożonych przez Komisję Europejską. Już od dłuższego czasu obserwują wnikliwie Polskie przedsiębiorstwa związane z branżą PV. Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, twierdzi, że „inwestując w produkcję w Polsce, chińskie firmy ominą cła i uzyskają dostęp do unijnego rynku. W dłuższym horyzoncie czasowym inwestycja w naszym kraju się opłaci, gdyż rozwój fotowoltaiki jest nieuchronny i już teraz warto jest budować otoczenie do inwestowania.”
Źródło: PB