Czy wspólny projekt Google i NASA zrewolucjonizuje geotermię?

Amerykański Google rozpoczynał jako twórca przeglądarki internetowej. Przez dwadzieścia lat firma rozrosła się do rangi międzynarodowej korporacji o bardzo szerokim profilu działania.

O tym jak bardzo szerokie jest spektrum zainteresowań amerykańskiego koncernu świadczyć może jeden z jego najnowszych projektów. Przeprowadza on w nim badania na temat… prędkości hipersonicznych, czyli pięciokrotnie wyższych od tych rozwijanych przez dźwięk w powietrzu.

W styczniu tego roku Google podpisało w Dolinie Krzemowej umowę z NASA. Dokument nazwany „Space Act Agremeent” określa zakres wspólnych badań. Mowa w nich o superszybkich pociskach, poruszających się w gęstych ośrodkach – np. w pod ziemią.

Co ciekawe, swoją współpracę z Google w tej kwestii potwierdził też amerykański startup HyperScience. Opracował on unikalną metodę tworzenia odwiertów, która może być nawet dziesięciokrotnie szybsza niż współcześnie stosowane rozwiązania.

Image result for geothermal

Na czym ona polega? Specjalnie zaprojektowana machina wystrzeliwuje w ziemię betonowy pocisk z gigantyczną prędkością – rzędu dwóch kilometrów na sekundę.

Wystrzelenie pocisku będzie realizowane przez zapłon mieszanki metanowo-powietrznej. Co ciekawe, energia przekazywana do cementu wyrzuconego w ten sposób jest tak duża, że powoduje… jego wyparowanie. Po uderzeniu w grunt, pocisk o takiej prędkości zachowuje się w sposób bardziej zbliżony do płynu niż ciała stałego. Po wystrzale, ze znajdujących się poniżej skał i ziemi pozostaje jedynie odpowiednio głęboki otwór. Jego pogłębienie wymaga jedynie uruchomienia kolejnych „pocisków”.

Google już od jakiegoś czasu interesuje się pompami ciepła. Związany z nim koncern Alphabet utworzył firmę o nazwie Dandelion, który zajmował się sprzedażą pomp ciepła na terenie Nowego Jorku. Jednocześnie to właśnie Google jest właścicielem centrum danych, które ocieplane jest za pomocą największej w Ameryce Północnej pompy ciepła.

Oprócz zmniejszenia kosztów geotermii, technologia opracowana przez HyperScience może znaleźć też zastosowanie w konstrukcji Hyperloop. Bardzo możliwe, że Google zamierza rywalizować w jego utworzeniu z Elonem Muskiem, który także założył firmę zajmującą się szybkim kopaniem tuneli – The Boring Company.

Źródło: spectrum.ieee.org

 

 

 

 

 

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia