Dokładnie czterdzieści lat temu w Ostendzie Daikin Industries Ltd. otworzył swoją europejską siedzibę. Od 1973 roku miasteczko stanowiło centrum międzynarodowych działań koncernu będącego specjalistą w zakresie klimatyzacji.

To poprzez europejską centralę rozpoczyna się ekspansja Daikin na rynki Afryki i Bliskiego Wschodu. W międzyczasie Ostenda staje się jednym z ważniejszych punktów badań, rozwoju i produkcji. W efekcie powstają innowacyjne produkty, stanowiące odpowiedź firmy DAIKIN na coraz to większe wymagania rynkowe i wzmacniające jej konkurencyjność.

Przez ostatnie 40 lat, firma Daikin Europe stała się istotnym europejskim graczem na rynku urządzeń kontroli klimatu. Aktualnie Daikin Europe N.V. zatrudnia 1600 pracowników w samej Belgii z czego 1000 z nich przy produkcji urządzeń a pozostałe 500 w administracji. Kolejne 100 osób to pracownicy zatrudnieni w biurze w Brukseli. Fabryka urządzeń klimatyzacyjnych w Ostendzie zajmując obecnie teren ponad 150 000 metrów kwadratowych, skupia się głównie na produkcji systemów ogrzewania i chłodzenia do zastosowań w obiektach mieszkalnych, biurowych i przemysłowych. Po za Ostendą, Daikin posiada fabryki produkcyjne w następujących lokalizacjach, Pilzno i Brno (Czechy), Cecchina i Mediolan (Włochy), Güglingen (Niemcy), Cramlington (UK) oraz Hendek (Turcja). W sumie grupa Daikin Europe zatrudnia ponad 5400 pracowników. W ubiegłym roku obroty wyniosły 1,85 biliona euro, co stanowi 20,1% obrotu całej Grupy Daikin na świecie.

Ostenda ustanawia swoim celem Innowacje
Daikin nigdy nie lekceważył złożoności i różnorodności rynku europejskiego, to dlatego centrala na Europę powstała w 1973r w Ostendzie. Wiedza zdobywana przez te lata stała się podstawą do utworzenia przez firmę DAIKIN, Europejskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego (EDC), który odgrywa istotną rolę w zakresie rozwijania innowacyjnych i energooszczędnych alternatyw dla tradycyjnych rozwiązań grzewczych. EDC posiada najnowocześniejsze pomieszczenia testowe, w których inżynierowie mogą symulować warunki klimatyczne występujące na całym europejskim obszarze. Powstanie EDC w 2011r, przyczyniło się do szybszego rozwoju i jeszcze bardziej wzmocniło pozycje Daikin w Ostendzie. Firma jest ważnym i szanowanym pracodawcą w regionie, co potwierdza certyfikat „Top Employers”, który otrzymała w 2013r. Więzi pomiędzy firmą Daikin, a miastem są teraz rozpoznawalne również w przestrzeni miejskiej, dzięki współpracy obu podmiotów  przy ukończeniu Japońskiego ogrodu Shin Kai Tei w Koningspark, czy nazwaniu części pasa zieleni okalającego Ostendę w Zandvoorde, imieniem prezesa firmy DAIKIN: Noriyuki Inoue.
Kompleksowe rozwiązania
Japońska spółka Daikin Industries Ltd. będąca właścicielem Daikin Europe N.V. rozpoczęła swoją działalność w 1924 r w Japonii jako producent systemów klimatyzacyjnych. Obecnie firma dostarcza rozwiązania  grzewcze i chłodnicze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, w zakresie ogrzewania i sterowania komfortem z  wykorzystaniem energooszczędnych technologii pomp ciepła dla rynku mieszkaniowego, systemów chłodniczych i mroźniczych, agregatów wody lodowej i systemów uzdatniania powietrza zarówno w warunkach przemysłowych jak i komercyjnych.
“Green heart” – zielone serce
Daikin Europe N.V. EDC nieustannie odgrywa znaczącą rolę w rozwoju rozwiązań wysoko energooszczędnych stanowiących alternatywę dla rozwiązań tradycyjnych. Dzięki staraniom EDC, Daikin Europe N.V. ma nadzieję przyczynić się do realizacji celów energetycznych 20-20-20 nałożonych przez Unię Europejską. Oznacza to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu do roku 1990, zwiększenie efektywności energetycznej o 20% oraz zwiększenie o 20% udziału energii odnawialnej. Daikin Europe N.V zwraca równocześnie uwagę na realizację założeń ekologicznych w zakresie własnej działalności. Firma określana jest jako „Green Heart factory”, co oznacza, że nie generuje strat energii, wody ani ciepła, oraz przywiązuje dużą wagę do inteligentnych procesów pakowania i dystrybucji.
Źródło: Daikin