Dotacje na fotowoltaikę w Rzeszowie!

Do końca lutego 2018 roku ma zostać zorganizowany w Rzeszowie przetarg na montaż instalacji fotowoltaicznych. Będzie on dotyczył ponad 2200 gospodarstw domowych, umieszczonych na terenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. W przeciągu tygodnia ma zakończyć się podpisywanie umów z mieszkańcami, którzy zdecydowali się na instalacje fotowoltaiczne. Otrzymają oni wysokie dotacje.

Na terenie samego miasta Rzeszów do projektu zgłosiło się jedynie 680 osób. Tymczasem program byłby w stanie zapewnić dotacje do montażu znacznie większej liczby instalacji. Podobna sytuacja miała miejsce w październiku, kiedy do urzędu wpłynęło jedynie kilkaset wniosków na możliwych… ponad 2800.

Budżet projektu opiewa na kwotę ponad 45 milionów złotych. Niewyczerpane środki przejdą na kolejną turę zapisów, która rozpocznie się pod koniec obecnego kwartału.

Warto zainteresować się ofertą wsparcia na instalacje fotowoltaiczne. W poprzedniej edycji mieszkańcy pokrywali jedynie około 15% wartości inwestycji. W takiej sytuacji czas zwrotu przedsięwzięcia to jedynie 2-3 lata. Instalacja fotowoltaiczna jest w stanie generować około tysiąca kilowatogodzin energii elektrycznej z kilowata mocy rocznie, co realnie przekłada się na oszczędności.

W obecnym programie wsparcie będzie nieco niższe. Obejmie ono około 70% kosztów. Szacunkowo, do instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na dachu domu o powierzchni do 300 metrów kwadratowych trzeba będzie dopłacić około 6000zł. Koszty te mogą się jeszcze obniżyć – nie został rozstrzygnięty przetarg dla firm instalatorskich i bardzo możliwe, ze konkurencja pomiędzy nimi zaowocuje niższymi cenami dla klientów.

Dotacja jest przeznaczona jedynie dla osób prywatnych – właścicieli domów. Oferta nie dotyczy budynków przeznaczonych do użytku gospodarczego. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna nie może zostać położona na dachu z azbestu.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podkreślił, że fotowoltaika to przyszłość i nie ma od niej ucieczki. – Świat się zmienia, ciągle są wynalazki, które usprawniają życie i staramy się to wprowadzać w naszym mieście. Miasto przyszłości to miasto, gdzie na dachach czy w ogrodach będą instalacje fotowoltaiczne, nie będzie zadymienia, nie będzie trucia ludzi – powiedział prezydent.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

 

Redakcja GLOBEnergia