TimberTower to projekt opracowany, opatentowany i wprowadzany na rynek przez spółkę TimberTower GmbH. Ideą przedsięwzięcia jest zastąpienie stali, w konstrukcji wieży turbiny wiatrowej, drewnem. Takie rozwiązanie, z pozoru nienadzwyczajne, ma jednak wiele plusów. Po pierwsze i prawdopodobnie najważniejsze, drewno jest materiałem o wiele tańszym niż stal.

Mimo to w obecnych czasach nieco pomijanym w inżynierii. Firma TimberTower GmbH przypomina nam o doskonałych własnościach konstrukcyjnych drewna, a konkretniej drewna klejonego warstwowo, są to: nośność i wytrzymałość. Jednak to wspomniana cena i dostępność tego materiału są głównymi zaletami czyniącymi tę koncepcję wartą zainteresowania. Ponadto dochodzą do głosu takie aspekty, jak ekologiczna produkcja i większa mobilność elementów drewnianych wież w porównaniu ze stalowymi. Obecnie w energetyce wiatrowej charakterystyczne jest wznoszenie coraz to wyższych turbin, aby osiągnąć lepsze wyniki w produkcji energii. Jednak budowanie ze stali wież wyższych niż 85 m przestaje być ekonomiczne. Podstawa stalowej wieży jest ograniczona do 4,2 m średnicy ze względu na transport (wysokość mostów etc.). Logistyka takiego transportu nie jest łatwa, drogi i pojazdy transportujące muszą być specjalnie zaprojektowane. To również ogranicza możliwości instalacji farmy wiatrowej. Rozwiązaniem tego problemu w przypadku TimberTower jest transport w postaci wielu mniejszych elementów, np. w 40 kontenerach transportowych, które nie wymagają specjalnych warunków przewozu.

Wykorzystanie drewna do produkcji 100-metrowej wieży pozwala zaoszczędzić 300 ton blachy stalowej, do produkcji której zużywa się ogromne ilości energii, co wiąże się z emisją CO2 do atmosfery. Produkcja TimberTower również zużywa energię i wytwarza CO2, jednak trzeba pamiętać, że drzewa kumulują w sobie znaczne ilości CO2 podczas wzrostu. Ponadto produkcja paneli do budowy wież przeprowadzana jest zgodnie z wymogami klasy emisji 0. Odpady poprodukcyjne i wyeksploatowane elementy podlegają utylizacji w procesach termicznych. Panele produkowane są z płyt świerkowych, klejonych na przemian w poprzek i wzdłuż rozciągłości. W ten sposób pęcznienie i kurczenie się belek jest zredukowane do minimum. Zwiększa to wytrzymałość na obciążenia i stabilność całej konstrukcji. TimberTower to interesujące rozwiązanie na obniżenie kosztów inwestycyjnych w energetyce wiatrowej, wobec stale rosnących cen stali.
Magda Wojdyła
źródło: www.timbertower.de, www.gizmag.com