Elektrownie jądrowe droższe niż przypuszczano

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz
Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Elektrownie jądrowe droższe niż to wynika z planów

Elektrownie jądrowe są uważane za jedno z najtańszych na świecie źródeł energii. Budowa takiego obiektu skupia w sobie około 90% kosztów generacji prądu na przestrzeni kolejnych parudziesięciu lat. Tymczasem okazuje się, że proces ten często okazuje się droższy, niż początkowo prognozowano.

Naukowcy z Imperial College London przeprowadzili badania na temat tego, w jaki sposób opóźnienia wpływają na koszt całego projektu, a co za tym idzie - na realny koszt energii "z atomu". Przeanalizowali w swoich pracach projekty jądrowe z lat 1995 - 2016. Jak łatwo się domyślić, projekty "opóźnione" okazały się znacznie droższe, niż początkowe założenia. Co ciekawe, cena każdego dnia opóźnień od około 2010 roku ciągle rośnie. Czemu tak jest?

Od awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie zaczęto wprowadzać bardziej restrykcyjne przepisy podczas użytkowania i budowy takich obiektów. Są one szczególnie zauważalne wtedy, gdy pojawią się niespodziewane trudności w trakcie ich stawiania. Od roku 2010, średni koszt dnia opóźnienia wzrósł przez to o około 20% i kwota ta ciągle się powiększa.

Image result for nuclear

Projekty jądrowe nie wliczają opóźnień do kosztów ich budowy, a według naukowców, są one po prostu integralną ich częścią. Tworzenie tak gigantycznej i kosztownej inwestycji bardzo często wiąże się z masą nieprzewidzianych trudności. Naukowcy wzięli pod uwagę nie tylko projekty z USA, Japonii czy Francji, ale też Chin, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak łatwo się domyślić, kraje o krótszej "tradycji atomowej" doświadczają też większych opóźnień w budowie.

Można wysunąć wniosek, że państwa bez zapasu doświadczeń w energetyce jądrowej nie powinny dążyć do ich budowy. Koszty opóźnień są duże - tak samo jak ryzyko, które pojawia się przy kosztownych inwestycjach. Jednocześnie warto pamiętać, że niska cena prądu "z atomu" wynika z faktu rozłożenia kosztów generacji na kolejne 40 lub więcej lat. Trudno przewidzieć, co stanie się w tak długim okresie czasu. Możliwe, że w trakcie, ceny prądu z odnawialnych źródeł energii spadną tak bardzo, że energetyka jądrowa stanie się zwyczajnie nieopłacalna.

Źródło: Science Daily

Zobacz również