HUSUM WindEnergy: siła branży
1171 wystawców z 28 krajów i około 36 000 zwiedzających – to bilans największych na świecie targów energetyki wiatrowej HUSUM WindEnergy, które odbyły się w dniach 18–21 września w północnoniemieckim mieście Husum. Liczby te stanowią rekord w 23-letniej historii imprezy. Jednak jej kolejna edycja za dwa lata ma szansę te statystyki jeszcze poprawić – już obecnie, według informacji organizatora, wystawcy wykupili 60% powierzchni wystawienniczej wynoszącej 58 000 m2 (…)
 
 
Niemcy – czy zmieni się dobry wiatr dla energii z wiatru?
W Niemczech moc zainstalowanych elektrowni wiatrowych wynosi około 30 GW, co daje trzecie miejsce na świecie. Nominalnie to więcej niż moc dwudziestu elektrowni atomowych. Rozkłada się ona na prawie 2100 instalacji wiatrowych (wg EWEA), w sumie to ponad 22 660 turbin wiatrowych. W pierwszym półroczu 2012 roku z wiatru pochodziło prawie 9% niemieckiej energii. Do roku 2025 udział ten ma wzrosnąć do 25% (…)

Czynnikiem psującym dobry nastrój branży wiatrowej w Niemczech jest forsowany przez Minister Rolnictwa, Polityki Żywnościowej i Ochrony Konsumentów projekt ustawy dotyczący ryzyk związanych z realizacją projektów farm wiatrowych na morzu. Ma on w większym stopniu obciążyć operatorów sieci przesyłowych. Już teraz ambitne plany dotyczące morskich farm wiatrowych nie są realizowane w zakładanym tempie. Nowa ustawa, która ma szansę wejść w życie jeszcze w tym roku, może oznaczać, „śmierć energii wiatrowej offshore w Niemczech”. Tak przynajmniej ocenia to operator największej sieci przesyłowej Niemiec, firma Tennet.
Barbara Adamska ADM Poland