Energia z rzek i jezior zamiast gazu.

25610443
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

25610443

Podziel się

Czego to się nie zrobi dla niezależności energetycznej, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla? Wielka Brytania przedstawiła projekt, według którego Tamiza  zapewni ciepłą wodę 150 domom i 140 pokojom hotelowym w centrum miasta i w centrum konferencyjnym.

W jaki sposób będzie to zrealizowane?  Oczywiście za pomocą pompy ciepła. Według analityków, tym sposobem koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej mogą spaść nawet o 20%.


Miliony pomp ciepła
Naukowcy z Mitsubishi i Mike Spencer–Moriis stworzyli pompę, która za dolne źródło będzie wykorzystywała  wodę w rzeki, z głębokości dwóch metrów pod jej  lustrem. Woda ta ma stałą w ciągu roku temperaturę rzędu 8-10°C.  Pompa ciepła będzie to ciepło wykorzystywała do produkcji ciepłej wody użytkowej o temperaturze 45°C.  Energia elektryczne dostarczana do sprężarki i pompy obiegowej pompy ciepła również będzie energią z zielonego źródła, więc cały system ma szansę być zero emisyjny.

W marcu 2014, pomysł ten zdobył nagrodę dla najlepszego produktu i technologii na Tygodniu Klimatycznych Nagród. Rząd Wielkiej Brytanii ma plan na szerokie rozpowszechnienie tego rozwiązania.  Będzie na to przeznaczone ok. 2,5 mln PLN. Zostanie w ten sposób zainstalowanych ok. 4,5 mln pomp ciepła w całym kraju. Do tej pory pompy ciepła woda-woda w Wielkiej Brytanii nie cieszyły się dużą popularnością.  Według Eda Davey’iego, głównego sekretarza ds. energii grzech nie wykorzystać ciepłej wody ogrzewanej wstępnie przez słońce do produkcji ciepła. Departament Energii i Zmian Klimatu (DECC) sporządził nawet ogólnokrajową mapę pokazującą miejsca odpowiednie do implementacji tej technologii.

Znaczenie polityczne
W wywiadzie dla Independent Sunday, Ed Davey przyznał, że sytuacja na Ukrainie sprawiła, że bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od Rosji stało się priorytetem. Import gazu ma duże znaczenie strategiczne. Dla Wielkiej Brytanii jak i dla całej Unii Europejskiej, prezentowane właśnie rozwiązania mogą stać się zalążkiem bezpieczeństwa energetycznego i  przy okazji walki ze zmianami klimatu.
Źródło:
Independent Sunday,
Climate Week Awards 2014,
Anna Będkowska
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia