W XIX wieku Gorzów Wielkopolski przestał być małym pogranicznym miasteczkiem, przedsiębiorcy dzięki rozwojowi przemysłu zaczęli się bogacić, a gdy już doszli do majątku, rozpoczęli budowę swoich siedzib. Wiele z nich to wciąż najładniejsze obiekty w mieście. Jednym z nich jest dom zbudowany dla rodziny Bahrów, właścicieli między innymi fabryki juty. Należał do nich aż do 1945 r., później stał się siedzibą biskupów gorzowskich. W tym miejscu na chwilę wypoczynku zatrzymał się Jan Paweł II podczas swej wizyty w 1997 roku.

 

Obecnie trwa remont budynku pod siedzibę Instytutu im. biskupa Wilhelma Pluty (wieloletniego biskupa diecezji gorzowskiej, który zginął w wypadku samochodowym pod Krosnem Odrzańskim w 1986 roku; w 2010 roku został on ogłoszony patronem Gorzowa, trwa proces beatyfikacyjny biskupa). Instytut będzie się zajmował naukowym opracowaniem i analizą prac bp. Wilhelma Pluty. Biskup pozostawił po sobie 18 dzieł, które zostaną wydane przez instytut, publikowane również będą listy i homilie. W tak prestiżowym budynku nie mogło zabraknąć nowoczesnego ogrzewania, dlatego inwestor zdecydował się na zastosowanie pomp ciepła powietrze/ woda produkcji Alpha-InnoTec. Wybrano trzy pompy serii LW 310A, o mocy 31 kW i COP = 3,5 (przy temperaturach A2/W35). Pompy ciepła powietrze/woda pod względem kosztów inwestycyjnych są najkorzystniejszym rozwiązaniem w porównaniu z innymi typami pomp ciepła. Powietrze, jako dolne źródło, istnieje wszędzie i może być z powodzeniem wykorzystywane.

 

zobacz także:

Ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie w Archikatedrze Oliwskiej

 

Również pod względem energetycznym pompy powietrzne nie pozostają w tyle, ponieważ osiągają wydajności zbliżone do pomp glikol/woda. Pompy ciepła serii LW A pracują do temperatury zewnętrznej -20ºC; potrafią także uzyskać temperaturę wody grzewczej do 60°C. Ich obudowa, wykonana z wysokowartościowego, anodyzowanego aluminium, doskonale chroni pompę przed korozją i warunkami atmosferycznymi. Kolor obudowy wyraźnie kontrastuje z ciemnymi osłonami wylotu i wlotu powietrza; dzięki temu urządzenia wyjątkowo dobrze komponują się z otoczeniem. Ustawione na zewnątrz budynku pompy będą współpracować z próżniowymi kolektorami solarnymi o powierzchni 30 m2 i kotłem gazowym o mocy 40 kW….

 

Bogdan Skotarek
Przedsiębiorstwo „Hydro-Tech” Konin

Czytaj całość w GlobEnergia 4/2011

okładka-globenergia-4-2011Image29