W związku z tym, że w ostatnim czasie na rynku OZE w Polsce dużo się dzieje, poprosiliśmy przedstawicieli branży OZE o komentarze dotyczące rozwoju fotowoltaiki i jej wpływie na branżę techniki grzewczej.

 

Czym dla branży grzewczej jest fotowoltaika? Mikroinstalacje fotowoltaiczne mogą w dużym stopniu zwiększyć atrakcyjność systemów grzewczych wykorzystujących energię elektryczną jak np. pompy ciepła. Od przyszłego roku będzie obowiązywał preferencyjny system rozliczenia energii wyprodukowanej z fotowoltaiki polegający na półrocznym bilansowaniu energii kupionej i sprzedanej. Oznacza to, że energia elektryczna potrzebna do zasilania np. pompy ciepła w zimie może zostać wyprodukowana w lecie i „zmagazynowana” w sieci. W praktyce oznacza to, że odpowiednio dobrany system fotowoltaiczny współpracujący z instalacją grzewczą pozwoli obniżyć koszty eksploatacyjne prawie do zera.

Z tego powodu dla nowoczesnych systemów grzewczych jakimi są pompy ciepła, fotowoltaika jest szansą na szybszy rozwój w którym wzrost zainteresowania instalacjami PV pociągnie za sobą wzrost zainteresowania pompami ciepła i vice versa.” – dla redakcji GLOBEnergia komentuje sytuację w branży Bogdan Szymański, Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV.


Czytaj wszystkie komentarze – TUTAJ


Ogniwa fotowoltaiczne dostępne są od kilkudziesięciu lat i jest to jedna z niewielu tak szybko i dynamicznie rozwijających się technologii. Jeszcze 35 lat temu panele PV były prawie 100 krotnie droższe niż obecnie. Obecnie koszty produkcji maleją w nieustającym tempie ok. 10% rocznie. Wiele osób z branży OZE w Polsce traktuje inne technologie jako zagrożenie lub czystą konkurencję. Wszystkie technologie produkujące energię elektryczną wspierają pośrednio rozwój pomp ciepła. Jak duże może być znaczenie pomp ciepła w najbardziej efektywnym scenariuszu rozwoju energetyki do 2050 roku w Niemczech pokazuje prezentacja prof. Dr. Hans-Martin Henning z Fraunhofer Institute for Solar Energy. Każda osoba zajmująca się tematyką OZE powinna się z nią zapoznać, do czego gorąco zachęcam www.portpc.pl/pdf/4kongres/2015-09-22_Heat-Pump_Warschau_Henning.pdf

Osobiście oceniam, że największym zagrożeniem dla rozwoju OZE jest brak współpracy pomiędzy różnymi branżami odnawialnych źródeł energii.” – dodaje Paweł Lachman, Prezes Zarządu PORT PC.

Źródło: GLOBEnergia Plus 10/2015