Fotowoltaika w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągowym – plany na przyszłość

fotowoltaika
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

fotowoltaika

Podziel się

Historia Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego  sięga wieku XIX. W 1882 wybudowano pierwsze ujęci wody w Zawadzie.

Dzisiaj, to największe w kraju i jedno z największych w Europie przedsiębiorstwo wodociągowe. Jest ono producentem i hurtowym dostawcą wody przeznaczonej do spożycia. Woda jest produkowana na dziewięciu Stacjach Uzdatniania Wody i dwóch Zakładach Uzdatniania Wody.

Przedsiębiorstwo sprzedaje wodę do Rejonowych Przedsiębiorstw Wodociągowych - Kanalizacyjnych, które rozprowadzają ją na terenie miast regionu górnośląskiego. Łącznie z wody produkowanej w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów korzysta ponad 3,5 miliona mieszkańców aglomeracji śląskiej. Od kilku lat dokłada starań, by jego działalność jak najmniej ingerowała w środowisko. Jak? Inwestując w instalacje fotowoltaiczne. 

Od ponad 3,5 roku przedsiębiorstwo czerpie energię ze słońca wykorzystując elektrownię fotowoltaiczną o mocy 0,3 MW, zbudowaną z  około 1,3 tysiąca paneli. Instalacja jest zlokalizowana na dachu zbiornika w Rudzie Śląskiej. Instalacja o mocy 1 MW ma powstać w Dziećkowicach, a trzecia o mocy 0,2 MW na stacji Maczki w Sosnowcu. 

O kwestie eksploatacyjne i spostrzeżenia zapytaliśmy Justynę Worach – głównego specjalistę ds. badań i rozwoju technologicznego GPW. 

Anna Będkowska: Jak sprawdzają się istniejące już od 3,5 roku instalacje fotowoltaiczne? Do jakiego celu są wykorzystywane?

Justyna Worach: Instalacja w OSM Czarny Las w Rudzie Śląskiej działa bez zarzutu. Energia uzyskana z instalacji wykorzystywana jest na potrzeby własne Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.

A.B. Jak wygląda ich eksploatacja? Czy były z nimi jakiekolwiek problemy? 

J.W. Nie było większych problemów eksploatacyjnych, instalacja działa prawidłowo. Zasadniczo instalacje fotowoltaiczne są instalacjami bezobsługowymi.

A.B.  Kilka słów o kolejnych systemach... Kiedy powstaną, na jakie cele będą pracować?

J.W. W najbliższej perspektywie planowane są instalacje fotowoltaiczne na oddziałach SUW Maczki w Sosnowcu oraz ZUW Dziećkowice w Imielinie. Powyższe działania będą stanowiły przykład wdrażania przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. idei energetyki rozproszonej i prosumenckiej, gdyż energia wyprodukowana w powyższych instalacjach zużywana będzie na potrzeby własne przedsiębiorstwa.

Źródło: GLOBEnergia Plus 3/2016


Co najbardziej zachęca do realizacji kolejnych inwestycji? Skąd pomysł na takie systemy? Czy zachęciliby  inne przedsiębiorstwa tego typu do takich inwestycji?
 

POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj całe opracowanie już dziś!

appstore
google play
        
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia