W ciągu 7 lat ceny modułów PV spadły o 80%.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Postęp technologiczny, w którym możemy uczestniczyć napawa optymizmem. Ujarzmienie promieni słonecznych jest możliwe nie tylko w coraz wydajniejszy sposób, ale przede wszystkim coraz taniej. Dziś to nie tylko produkcja ciepłej wody ale przede wszystkim energii elektrycznej. W ciągu 7 lat ceny modułów PV spadły o 80%.

 
Analitycy przewidują, że w najbliższym dziesięcioleciu instalacje fotowoltaiczne będą opłacalne już bez wsparcia! Pesymiści jednak ostrzegają, że  może to nastąpić dopiero po 2020r. 
Tak, czy inaczej, już dzisiaj możemy fundować sobie takie nowinki technologiczne, a przecież jeszcze nie tak dawno fotowoltaika nie była brana na poważnie. Instalatorzy, którzy jeszcze parę lat temu zajmowali się kotłami stałopalnymi, czy pompami ciepła, dzisiaj coraz częściej spotykają się z pytaniami o fotowoltaikę. Wiąże się to z programem Prosument, który jest już o krok od wejścia w życie w zasadniczej formie – dla każdego. 
 
Co trzeba zrobić, czy produkować prąd ze słońca?
Trzeba zainwestować w elektrownię fotowoltaiczną, której podstawowymi elementami są moduły PV i falowniki. Wybór modułów i falowników musi być świadomy. Aby dobrze dobrać urządzenia trzeba przeanalizować dokładnie kartę katalogową urządzeń i po parametrach wytypować te najbardziej wydajnie, najwyższej jakości produkty wysokiej klasy producentów. Które parametry są najistotniejsze? Przy wyborze modułów jest to m.in. sprawność w warunkach NOCT, temperaturowy wskaźnik mocy. Przy wyborze falowników ważna jest wartość sprawności EURO oraz sposób zachowania się sprawności w zmiennych warunkach obciążenia. 
 
Aby zasilić dom w czystą energię ze słońca, należy liczyć się z kosztami na poziomie 6-8 tys zł/kWp w przypadku najmniejszych instalacji do 3 kW. W przypadku instalacji do 10 kW ten koszt wyniesie 5-6 tys zł/ kWp. Potrzebny jest nam w tym celu dach lub inna powierzchnia skierowana na południe o powierzchni 6,5-8 m2/kWp. Powierzchnia ta jest oczywiście uzależniona od mocy instalowanych modułów.
 
Skąd wziąć na to pieniądze? 
Dróg finansowania takich inwestycji jest wiele. Wsparcia finansowego należy szukać w Regionalnych Programach Operacyjnych oraz w programach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z tych programów jest właśnie Prosument „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii” czyli linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Celem programu jest uniknięcie emisji CO2 w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł przez zakup i montaż małych instalacji lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej. Innymi, może mniej popularnymi są: Bocian, Kawka, Lemur. 
 
Czy taka inwestycja się opłaca? 
Według wyliczeń redakcji GLOBEnergia, różnica w okresie zwrotu inwestycji z dofinansowaniem z programu Prosument i bez dofinansowania to około dwa lata. Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem programu, wsparcie może przyjmować formę zarówno pożyczki jak i dotacji. Dotacja może obejmować zasięgiem 20% lub 40% dofinansowania (15% i 30% po 2015r.) a kredyt do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji. Istotnym pytaniem jest czy dzisiaj bardziej opłaca się konsumować energię, czy sprzedać ją do sieci? Jak zmaksymalizować produkcję energii elektrycznej? Jak wybierać urządzenia?
 
Na te i inne, podstawowe pytania odpowiedź znajdziecie Państwo w „Poradniku PV| Od pomysłu do realizacji elektrowni fotowoltaicznej” 1/2015 GLOBEnergia. 
W poradniku poruszane zostaną takie tematy jak:
Lokalizacja i problemy montażowe elektrowni PV
Formalności i problemy przyłączeniowe instalacji
Ekonomika inwestycji wraz z analizą okresu zwrotu kosztów w kilku wariantach 
Źródła dofinansowania 
Fakty dotyczące elektrowni fotowoltaicznych:
- Ilość wyprodukowanej energii
- Koszty budowy w zależności od mocy
- Przychody ze sprzedaży energii
- Wielkość działki
- Czas realizacji inwestycji
 
Premiera „Poradnika PV| Od pomysłu do realizacji elektrowni fotowoltaicznej” odbędzie się podczas Forum Technologicznego Redakcji GLOBEnergia, podczas Targów ENEX w Kielcach. 
 
Forum Technologiczne redakcji GLOBEnergia 5-6 marca 2015  w Kielcach to okazja do przygotowania się na zmieniający się rynek instalacji odnawialnych źródeł energii. W ramach tego dwudniowego wydarzenia odbędzie się 5 marca VIII FORUM POMP CIEPŁA,  6 marca VI FORUM SOLAR+. Przez dwa dni eksperci będą czuwać w ramach PASAŻU ENERGETYCZNGO, grupy stoisk redakcji GLOBENERGIA i czekać na pytania od zainteresowanych. 
 
5 marca 2015 VIII Forum POMP CIEPŁA  „Technologie i rynek 2015”
Kielce, strefa Pasażu Energetycznego GLOBEnergia SALA G
REJESTRCJA - tutaj  
 
6 marca 2015 VI Forum SOLAR+  „Instalacje i inwestycje 2015”
Kielce, strefa Pasażu Energetycznego GLOBEnergia SALA G
REJESTRACJA - tutaj  
 
5-6 marca 2015 PASAŻ ENERGETYCZNY - kompleks stoisk eksperckich 
Kielce, strefa Pasażu Energetycznego GLOBEnergia SALA G
https://globenergia.pl/pasaz   
 
Źródło: „Forum Technologiczne GLOBEnergia” 
 
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia