(fot. Nissan Motor Corporation)

Zaawansowany, w pełni elektryczny układ napędowy o doskonałych parametrach technicznych, dynamiczna obsługa i zerowa emisja zanieczyszczeń to cechy prototypu tego wysokowydajnego pojazdu, który został zaprezentowany w Rio de Janeiro.

Samochody koncepcyjne, na podstawie których powstały prototypy tego samochodu elektrycznego, po raz pierwszy pokazane zostały podczas Tokyo Auto Show w 2013 roku. Do Brazylii przybyły jako symbole technologii przyszłości, łączących w sobie funkcje inteligentnej mobilności z możliwościami samochodów sportowych, pozostając jednocześnie przyjaznymi dla środowiska.

Debiut Nissan Bladeglider uosabia nieustające zaangażowanie firmy w rozwój pojazdów o zerowej emisji zanieczyszczeń i nowych technologii motoryzacyjnych, w tym autonomicznych systemów napędowych i łączności. Już teraz Nissan jest pionierem inteligentnych systemów mobilności, które zostaną wdrożone w wielu pojazdach w najbliższych latach.

Prototyp Nissan BladeGlider - wnętrze pojazdu, źródło: Nissan Motor Corporation

Prototyp Nissan BladeGlider – wnętrze pojazdu, źródło: Nissan Motor Corporation

Po dwóch latach prac w zakresie projektowania, inżynierii i rozwoju, Nissan BladeGlider ewoluował w rzeczywisty prototyp, który posłuży do badania potencjału wydajności samochodów elektrycznych. Modele demonstracyjne wyposażone są w zaawansowaną konfigurację podłoża z wąskim torem przednim i szerszym tylnym rozstawem kół dla optymalnej wydajności aerodynamicznej i stabilności obsługi.

Maksymalna prędkość modeli demonstracyjnych wynosi ponad 190 km/h, samochód do 100 km/h przyspiesza w mniej niż 5 sekund. Napęd na tylne koła dostarczany jest z dwóch silników elektrycznych o mocy 130 kW każdy. Zasilanie dostarczane jest przez 5-modułową baterię litowo-jonową o pojemności 220 kW. Dla baterii i obu silników zostały opracowane zindywidualizowane systemy chłodzące.

Dwa prototypy Nissan BladeGliders w sierpniu zostaną zaprezentowane w Rio de Janeiro. Jeden z nich stanie na wystawie statycznej, podczas gdy w drugim jazdy próbne będą odbywać przedstawiciele mediów i VIP-owie.

Źródło: Nissan Motor Corporation

Opracowanie: GLOBEnergia