W przyszłym roku minie 20 lat od momentu powstania spółki Geotermia Uniejów, której celem była sprzedaż ciepła geotermalnego mieszkańcom Uniejowa, rozpoczęta w 2001 roku. Od tamtej pory sieć ciepłownicza została rozbudowana, woda geotermalna wykorzystywana jest w coraz bardziej wszechstronny i pomysłowy sposób zaś miarą odniesionego sukcesu pod względem zmniejszenia emisji zanieczyszczeń atmosferycznych jest nadanie miastu statusu uzdrowiska.

Podstawą działania ciepłowni geotermalnej jest obecność złoża wód termalnych, znajdującego się w piaskowcach kredy dolnej na głębokości 1,7 – 2,2 km. Temperatura wody wynosi ok. 70 st.C i ma mineralizację ok. 8 g/l.

Ciepłownictwo

W roku 2006 Geotermia Uniejów stała się pierwszą w Polsce geotermią, gdzie produkowane jest wyłącznie ciepło czyste ekologicznie. Moc zainstalowana ciepłowni wynosi 7,4 MW, z czego 3,2 MW pochodzi z geotermii, 1,8 MW z kotłowni szczytowej opalanej biomasą zaś 2,4 MW z kotłów olejowych, pełniących obecnie funkcję rezerwową. Eksploatacja prowadzona jest przy pomocy dubletu geotermalnego – wodę wydobywa się odwiertem produkcyjnym a po odebraniu ciepła zatłacza z powrotem do warstwy wodonośnej za pomocą odwiertu chłonnego. Taki system pozwala zachować odnawialność zasobów złoża a także rozwiązuje problem utylizacji wysokozmineralizowanej wody. Dodatkowo, w skład systemu wchodzi jeszcze jeden odwiert, który pełni obecnie funkcję rezerwową.

Ogrzewany ciepłem geotermalnym Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich Fot. Geotermia Uniejów.jpg

System ciepłowniczy, liczący 13 km, zaopatruje w ciepło geotermalne ok. 80% budynków w Uniejowie. Oprócz budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej, do odbiorców ciepła nalezą także Termy Uniejów oraz Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Do sieci ciepłowniczej włączono także kompleks boisk piłkarskich im. Włodzimierza Smolarka. Sprzedaż ciepła w 2016 roku wyniosła 9 TJ.

Efekt ekologiczny

Ograniczenie spalania węgla poprzez uruchomienie ciepłowni geotermalnej przyniosło miastu znaczne zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się z 5500 ton/rok do 180 ton na rok a tlenku węgla – z 300 ton/rok do 0,05 ton/rok. Znacznemu zmniejszeniu uległo także zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki (z prawie 40 ton/rok do 0,14 ton/rok), tlenkami azotu (z 3 ton/rok do 0,5 tony/rok) czy pyłami 9ze 135 ton/rok do 0,28 ton/rok).

Woda termalna w leczeniu uzdrowiskowym

W 2002 roku rozpoczęto badania nad własnościami leczniczymi uniejowskiej wody. Zwieńczeniem wieloletnich starań władz Uniejowa o wykorzystywanie wody termalne w balneoterapii stało się nadanie miasteczku statusu uzdrowiska w 2012 roku.

O unikalnych właściwościach wód świadczy również fakt, iż Uniejów jest pierwszym (i jak dotąd jedynym) uzdrowiskiem termalnym w Polsce.

Wody lecznicze mają charakter chlorkowo – sodowy, zawierają ponadto jodki oraz fluorki oraz kwas metakrzemowy. Składniki te wspomagają leczenie licznych dolegliwości takich jak schorzenia układów ruchu, oddechowego, krążenia a także pomocniczo w niedoborach fluoru oraz jodu (zastosowanie w kuracji pitnej). Regularne korzystanie z dobroczynnego działania wód przyspiesza także przemianę materii, zaś kwas metakrzemowy i chlorek sodu korzystnie wpływają na skórę. Woda stosowana jest w kuracjach pitnych, do inhalacji oraz kąpieli leczniczych.
Zabiegi lecznicze wykonywane są w Uzdrowisku Uniejów Park (prywatnym zakładzie przyrodoleczniczym) oraz w Geotermii Uniejów.

Kompleks boisk piłkarskich z podgrzewaną geotermalnie murawą Fot. Geotermia Uniejów.jpg

Relaks i zabawa na basenach termalnych!

Relaks oraz rozrywkę wszystkim miłośnikom wodnych atrakcji zapewnią Termy Uniejów, działające od 2008 roku. Kompleks basenowy podzielony jest na dwie strefy wewnętrzną i zewnętrzną. W czasie słonecznej, lecz niekoniecznie upalnej pogody skorzystać można z kąpieli w całorocznych basenach zewnętrznych oferujących pełen relaks dzięki licznym urządzeniom do hydromasażu.

Dzieci i dorośli w każdym wieku z pewnością będą zachwyceni możliwością skorzystania z takich atrakcji jak dzika rzeka, wyspa z jacuzzi czy zjeżdżalnie. Dla amatorów kąpieli pod dachem przygotowano basen solankowo – uzdrowiskowy oraz basen dla dzieci. Obiekt posiada także strefę SPA.

Idealny składnik kosmetyków

W 2017 roku firma Over Cosmetics wprowadziła na rynek linię kosmetyków, których głównym składnikiem jest uniejowska woda termalna. Żel pod prysznic, krem do twarzy na dzień, płyn micelarny i żel do mycia twarzy oraz mgiełka do twarzy zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie, działają odżywczo i regenerująco.

Firma Over Cosmetics oferuje także kosmetyki dla zwierząt – profesjonalny szampon dla kotów i psów, o działaniu odżywiającym dla włosów i regenerującym skórę oraz płyn do mycia łap, dzięki któremu pupil będzie miał czyste łapki bez kąpieli.

Bohater V Uniejowskiego Festiwalu Smaku

Bogactwo zawartych w wodzie termalnej związków mineralnych sprawiło, że może być ona wykorzystywana do celów spożywczych.

Pierwszym efektem współpracy Geotermii Uniejów i Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach był tegoroczny bohater V Uniejowskiego Festiwalu Smaku – „Ogórek Termalny z Uniejowa”. Został on przygotowany z ogórków najlepszej jakości oraz zalewy z wody termalnej i niepodzielnie królował na stołach uniejowskich restauracji.

Obecnie trwają prace nad recepturą skoków pomidorowych również opartych na uniejowskiej solance.

Opracowano na podstawie: geotermia-uniejow.pl, ekouniejow.pl, pnec.org.pl

Anna Chmurzyńska

Termalni.pl