Zapraszamy do lektury wydania 2/2013 GLOBEnergia.

W numerze między innymi:

Zużycie energii aut elektrycznych
Samochody elektryczne zawdzięczają swoją popularność głównie niskim kosztom energii potrzebnej do przejechania 100 km. W przypadku aut spalinowych wydatki na paliwo są najczęściej nawet 4–5 razy wyższe. To właśnie ta różnica daje nadzieję, że przy postępującej redukcji kosztów produkcji samochodów elektrycznych staną się one opłacalne.

Pompa ciepła – lista inwestora
Inwestorze! Jeśli chcesz być zadowolony z realizowanego  przedsięwzięcia  budowy  domu, zapoznaj się z kilkoma wybranymi przez nas zagadnieniami, które uważamy za ważne podczas realizacji inwestycji, budowy domu, w którym chcesz zastosować urządzenie grzewcze, którym ma być pompa ciepła.

Dwustronne baterie słoneczne
Dwustronne baterie słoneczne (double side solar panels) zbudowane są z ogniw, które zarówno stroną przednią, jak i tylną mogą absorbować energię słoneczną i zmieniać ją na energię elektryczną. Zazwyczaj sprawność konwersji promieniowania słonecznego z przedniej strony takiego ogniwa jest o kilka procent wyższa niż tylnej i sięga 19% (tył ok. 13–15%).

Największa na świecie farma PV
Agua Caliente Solar Project to obecnie największa na świecie elektrownia słoneczna, do budowy której wykorzystano moduły PV. Elektrownia zlokalizowana jest 65 mil na wschód od Yuma Country w Arizonie. Budowa rozpoczęła się w połowie 2011 roku i już po kilku miesiącach do sieci zostały podłączone moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 39 MW.

Zielone certyfikaty a farmy wiatrowe
Cena „zielonych certyfikatów”, czyli świadectw pochodzenia energii z OZE spędza sen z powiek inwestorom, a w szczególności w energetykę wiatrową. Niemalże w tym samym czasie (około pół roku) nałożyło się wiele bardzo istotnych aspektów ekonomiczno-prawnych, które właściwie zatrzymały realizację projektów w energetyce wiatrowej.

Prawne aspekty budowy farmy PV
W Polsce powstają pierwsze farmy PV, a przygotowanie takich inwestycji niesie ze sobą wiele ryzyk prawnych i podatkowych. Obowiązujące przepisy prawne dotyczące budowy elektrowni fotowoltaicznych nie są jednoznaczne, jednak można określić, jakie kroki musi poczynić inwestor, aby zrealizować inwestycję.

Projekty i inwestycje
Dotacja, pożyczka, a może inna forma dokapitalizowania inwestycji? Na naszym rynku finansowym  funkcjonuje  kilka  instrumentów pozwalających na wsparcie dla przedsięwzięć realizowanych przez firmy technologiczne. Pytanie tylko, które wybrać i jak przekonać do siebie potencjalnego inwestora?

Promowanie geotermalnych systemów c.o. w Europie
Promocja geotermii wśród przedstawicieli samorządów oraz instytucji odpowiedzialnych za produkcję oraz dystrybucję energii cieplnej to istotne zagadnienie z punktu widzenia rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie 19-procentowego udziału energii cieplnej wytworzonej z OZE w całkowitej produkcji energii cieplnej w roku 2020 w Polsce.

Wydanie można nabyć w sklepie: http://sklep.globenergia.pl/pl/sklep/produkt/wydanie-elektroniczne-globenergia-3-2013-automat-24h