Grecka wyspa w całości zasilana przez OZE

Obowiązki wytwórców OZE
Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia
Obowiązki wytwórców OZE

Podziel się

Grecka wyspa w całości zasilana przez OZE

Wielu ekspertów zastanawia się, czy zasilenie całego globu jedynie przez odnawialne źródła energii jest możliwe. Raz na jakiś czas pojawiają się analizy, które próbują odpowiedzieć na to pytanie. Innym podejściem jest montowanie mikrosieci w całości opartych na OZE, których zadaniem jest stabilne dostarczanie elektryczności do gospodarstw domowych.

Jeżeli chodzi o tworzenie mikrosieci, ciekawy projekt realizowany jest na greckiej wyspie Tilos. Na obszarze około 60 kilometrów kwadratowych mieszka w ciągu zimy jedynie 400 osób. Tymczasem w trakcie lata teren staje się atrakcyjny dla turystów, którzy chętnie korzystają z uroku tamtejszych plaż. W ten sposób liczba mieszkańców wzrasta do ponad trzech tysięcy.

Taka sytuacja jest problematyczna dla miejscowego systemu energetycznego, który jest w tym okresie przeciążony do granic możliwości. Z tego powodu zdecydowano o jego transformacji. Środki do jej przeprowadzenia pozyskano w większości z unijnych dotacji. W ten sposób zgromadzono aż 11 z 13,7 miliona euro.

Projekt o nazwie  TILOS ma zastąpić dawny system energetyczny, oparty w większości na... przewodowym przesyle elektryczności pod wodą. Jak łatwo się domyślić, było to rozwiązanie bardzo awaryjne. Lokalni przedsiębiorcy często uskarżali się na przerwy w dostawie zasilania, które były szczególnie problematyczne dla właścicieli tamtejszych hoteli. Z tego powodu wielu z nich decydowało się na wykorzystanie silników Diesla. To jedna z najbardziej szkodliwych dla środowiska naturalnego technologii prądotwórczych.

Image result for tilos

Nowy system elektroenergetyczny ma zostać oparty na elektrowniach wiatrowych oraz fotowoltaice. Dzięki wykorzystaniu dwóch technologii będą one produkowały prąd w różnych okresach czasowych. To z kolei zmniejszy wymaganą pojemność magazynów energii, których zadaniem będzie przechowywanie nadmiarów elektryczności i uwalniania ich do sieci w razie braku generacji.

Komisja Europejska oświadczyła, że Tilos będzie pierwszą wyspą na Morzu Śródziemnym w całości zasilanym przez OZE. Jeżeli ten model zasilania okaże się sukcesem, najprawdopodobniej zostanie rozprzestrzeniony na inne wyspy z obszaru Unii Europejskiej.

Źródło: ekathimerini.com

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia