Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 
Zaloguj się Rejestracja

Logowanie do konta

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz konto

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.
Imię *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *
Reload Captcha
czwartek, 30, czerwiec 2016

Newsletter!

Rynek Pomp Ciepła do cwu jest na krzywej wznoszącej i rok do roku zyskuje kilkunasto- procentowane przyrosty.

01.06. 2015

Pracujące instalacje wykazują stopień wykorzystania darmowej energii z instalacji PV na tzw. własne potrzeby w okolicach 50%, a spowodowane jest to tym, że profil zużycia energii w budynku nie pokrywa się z profilem produkcji energii z instalacji PV.

 
Co zatem zrobić, aby tę wartość zwiększyć?  Istnieje możliwość magazynowania nadmiaru energii w formie ciepła, a to za sprawą inteligentnego sterowania pracą pomp ciepła. Rynek tych urządzeń jest na krzywej wznoszącej w naszym kraju i rok do roku zyskuje kilkunasto- procentowane przyrosty. 
 
Śmiem twierdzić, że w ciągu najbliższych kilku lat pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej osiągną roczną instalowaną mocy grzewczą równą mocy instalowanych kolektorów słonecznym w ich najlepszym 2013 roku. Nawet te proste w swej budowie pompy ciepła mają niekiedy opcję wykorzystania nadwyżek produkowanej z instalacji PV energii. Wszystko odbywa się za pośrednictwem dodatkowego licznika energii elektrycznej podłączonego do regulatora pompy ciepła i dokonującego pomiar wartości i mocy energii elektrycznej oddawanej do sieci. Osiągnięcie zadanego progu mocy, równego najczęściej mocy elektrycznej sprężarki, spowoduje załączenie urządzenia do pracy i wykorzystanie darmowej energii elektrycznej do wytworzenia ciepłej wody użytkowej, która może być wykorzystana przez nas w dowolnym czasie, np. późnym wieczorem. 
 
Funkcja wykorzystania nadwyżek energii przez pompę ciepła jest całkowicie bezpieczna, ponieważ aktywuje ona pracę sprężarki, ale nie powoduje jej przerwania, a więc urządzenie pracuje z zachowaniem długich czasów pracy. Rozwiązanie z jednej strony proste, a z drugiej pokazujące, w jakim kierunku rozwijać się będzie energetyka w przyszłości. Każdy z nas będzie producentem, konsumentem i sprzedawcą energii w systemie opartym o optymalne współdziałanie konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł energii. 
 
Dawid Pantera, 
Akademia Viessmann

Źródło: Poradnik inwestora Pomp Ciepła, GLOBEnergia 2/2015
 
 
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 czerwiec 2015 08:50
Zaloguj się, by skomentować

APLIKACJA GLOBEnergia Plus!

POBIERZ JUŻ DZIŚ!

appstore

google play


 

GLOBEnergia 2/2016

W numerze

  • TOP 50 Pompy ciepła do cwu
  • TOP 50 Komponenty fotowoltaiczne
  • Kotły na pellet - poradnik

GLOBEnergia PLUS 6/2016

W wydaniu

  • O górnictwie, atomie i OZE WYWIAD
  • Błędy z europejskiej dyrektywie o OZE! Jednak nie jest idealna
  • FLASH RYNKU o termomodernizacji w Polsce Jest żle czy jeszcze gorzej?
  • Ustawa OZE Czy zachęca do zakładania spółdzielni energetycznych?

Śledź nas na Facebook'u