Redakcja GLOBEnergia odwiedziła w Słupsku inwestora, który postawił na OZE. Zaopatruje on swój budynek w ciepło, chłód i energię elektryczną, którą odpowiednio zarządza – a wszystko za pośrednictwem technologii opartych na OZE.

 
Budynek o którym opowiadamy to budynek jednorodzinny o powierzchni mieszkalnej około 300 m2. W obiekcie funkcjonuje system ogrzewania podłogowego, które latem spełnia funkcję system chłodzenia wielkopowierzchniowego. Część obiektu posiada standardowe grzejniki. 
 
Podstawowym elementem jest generator fotowoltaiczny o mocy 5 kW z kompletną stacją pogodową. Podstawowe elementy generatora fotowoltaicznego, zarówno moduły jak i system konstrukcji nośnej są konstrukcji polskiej. Falownik został dobrany tak, by mógł współpracować z automatyką pompy ciepła. Średnioroczny uzysk z tej instalacji do 6,5 MWh rocznie. To zapewnia 70% zapotrzebowania energetycznego tego budynku. Instalacja współpracuje z siecią elektroenergetyczną. Jeżeli więc występuje nadprodukcja energii elektrycznej, falownik automatycznie przesyła do sieci prąd przemienny o parametrach wskazanych przez Operatora. Wszystko odbywa się automatycznie. Na wejściu do budynku znajduje się licznik dwukierunkowy, który mierzy ilość energii zakupionej od Operatora Sieci oraz ilość energii odsprzedanej do sieci. 
 
Poza generatorem, w obiekcie pracuje rewersyjna, powietrzna pompa ciepła – produkuje ciepło, ciepłą wodę użytkową i chłód.  Źródłem ciepła dla powietrznej pompy ciepła jest powietrze zewnętrzne. Pompa może pracować do temperatury zewnętrznej na poziomie -20⁰C. Pompa ma moc 14 kW – niewielka, ze względu na system ogrzewania podłogowego. Grzejniki które znajdują się w kilku miejscach są dostoswane do pracy na niskim parametrze. 
 
Ogrzewanie podłogowe, jest wykorzystywane jako system chłodzenia wielkopowierzchniowego. Przy pomocy pompy wytwarzana jest woda lodowa, przepływająca w systemie podłogowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu utrzymujemy bardzo stabilne temperatury zarówno podczas ogrzewania pomieszczeń, jak i podczas ich chłodzenia. 
Za pomocą układu pomiarowego, które mierzy temperaturę, mierzona jest również wilgotność, by nie przekroczyć punktu rosy, by podłoga nie była śliska i by ta wilgoć się na podłodze nie wykraplała. 
 
Te dwa odmienne systemy współpracują ze sobą. Praca falownika została dopasowana do automatyki pompy ciepła, a wszystko po to, by w momencie kiedy produkowane jest najwięcej energii z generatora fotowoltaicznego efektywnie ją  wykorzystać. Pompa ciepła, zastosowana w tym systemie przygotowana była do współpracy z systemem fotowoltaicznym. Posiada ona możliwość podpięcia falownika do automatyki pompy ciepła. 
 
Źródło: Redakcja GLOBEnergia