Sektor Odnawialnych Źródeł Energii przyciąga coraz większe rzesze inwestorów. Do branży OZE zaczęli dołączać inwestorzy z sektora finansowego – fundusze infrastrukturalne oraz emerytalne. Niewątpliwie związane jest to ze stopą zwrotu z inwestycji w odnawialne źródła energii wynoszącą 15% w skali roku. Jedyną barierą mogącą ograniczać inwestycje w zieloną energię jest brak uregulowań prawnych sektora OZE.

Prace nad ustawą o OZE nadal trwają, dlatego też czas wprowadzenia dokumentu w życie nieustannie się wydłuża. Jednak mimo braku konkretnych regulacji prawnych, rynek OZE nie może narzekać na brak inwestycji. Fotowoltaika, czy farmy wiatrowe stanowią ostatnio najczęstsze cele inwestorów. Przewiduje się, że w przeciągu najbliższych 5-8 lat wartość inwestycji w sektor wiatrowy wyniesie 5-6 mld złotych. Należy zaznaczyć, że w branżę odnawialnych źródeł energii coraz częściej inwestuje sektor finansowy do którego należy fundusz infrastrukturalny oraz emerytalny. Zachętą dla inwestorów jest wysoka stopa zwrotu, jaką mogą uzyskać z inwestycji w OZE, która w skali roku może wynieść nawet 15%. 
Aktualne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Polsce wynosi 10%, natomiast do roku 2020 ma ono wzrosnąć do poziomu 15%. Aby móc zrealizować zamierzony cel ważna jest każda inwestycja, a włączenie się w rynek OZE sektora finansowego może się znacznie przyczynić do wypełnienia unijnych zobowiązań.

Źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA