Zapisy o taryfach gwarantowanych dla najmniejszych instalacji do 3 kW i do 10 kW wchodzą w życie 1 stycznia 2016r. Dlatego podczas inwestycji należy być ostrożnym.

 
Nie ulegajmy firmom, które już dzisiaj próbują nas namówić na takie systemy. Taryfami gwarantowanymi będą objęte tylko i wyłącznie nowo wybudowane instalacje. 
 
Pytanie tylko, czy można instalację wybudować w tym roku a podłączyć ją do sieci po 1 stycznia, czy cała instalacja powinna powstać dopiero po 1 stycznia.  To są jednak problemy interpretacyjne, których nie potrafi rozwiązać nawet Ministerstwo Gospodarki. Pewnym jest, że taryfami będą objęte instalacje powstałe po 1 stycznia 2016 roku. W ustawie czytamy, że zapisy dotyczą instalacji nowo budowanych ale trudno znaleźć zapis definiujący takiego typu systemy. 
 
Dla przedsiębiorców Ustawa wprowadza dwie ważne rzeczy. Po pierwsze, w dniu wejścia Ustawy znika obowiązek koncesyjny dla najmniejszych przedsiębiorców, czyli dla instalacji do 40kW. Z drugiej strony, do końca roku będą przysługiwały mu zielone certyfikaty – okienko transferowe dla najmniejszych przedsiębiorców. Należy pamiętać, że firmy, które wejdą w system zielonych certyfikatów nie będą objęte net-meteringiem.