Wikinger, to pierwsza morska elektrownia wiatrową, która została w pełni zaprojektowana przez hiszpańską firmę. Według oficjalnych informacji przedstawionych przez reprezentantów Iberdola, w farmę zainwestowano ponad 1,4 miliarda euro (1,59 miliarda dolarów).

Wikinger podłączony do niemieckiej sieci

Inwestycja zlokalizowana jest na północno-wschodnim wybrzeżu niemieckiej Rugii na Morzu Bałtyckim. Wykorzystano turbiny Siemens Gamesa AD 5-135 o mocy 5 MW, które mają 165 metrów wysokości, a ich łopaty mają długość 67 metrów.

Turbiny na farmie wiatrowej Wikinger na Morzu Bałtyckim. (Źródło: cnbc.com)

Podłączony do niemieckiej sieci Wikinger dostarcza energię elektryczną pochodzącą z odnawialnego źródła do 350 000 domów. Szacuje się, że w ten sposób ograniczy się emisję prawie 600 000 ton dwutlenku węgla rocznie.

W planach Iberdola S.A. – największy kompleks wiatrowy na Morzu Bałtyckim!

Ignacio Galan, prezes Iberdrola sądzi, że nowo powstała farma wiatrowa stanowi nowy krok w zobowiązaniu firmy do dostarczania niezawodnej, wydajnej i czystej energii elektrycznej.

„Będziemy nadal promować morskie technologie wiatrowe, ponieważ umożliwi nam to przejście na zrównoważoną gospodarkę niskoemisyjną” – dodał Galan.

Warto zauważyć, że Iberdrola posiada znaczącą przewagę w niemieckim sektorze wytwarzania energii elektrycznej. Oprócz Wikinger, firma maw planach zbudować dwie kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku: 476 MW Baltic Eagle i 10 MW Wikinger Sud.

Trzy farmy wiatrowe będą miały łączną moc 836 MW i staną się tym, co Iberdrola określił jako „największy morski kompleks wiatrowy na Morzu Bałtyckim”.

Źródło: www.cnbc.com

Redakcja GLOBEnergia