W ramach polityki antydumpingowej Komisja Europejska do tej pory ustalała minimalne ceny chińskich modułów. Nie była to skuteczna strategia, ponieważ chińskie przedsiębiorstwa omijały ją, wytwarzając panele fotowoltaiczne poza Chinami i sprzedając je w UE nadal po dużo niższych cenach, niż europejscy producenci (między innymi dzięki swoim technologiom znacznie obniżającym koszty produkcji). Jakiś czas temu Komisja Europejska zadecydowała o zmniejszeniu cen minimalnych na chińskie moduły PV. Dziś już wiemy, że ceny minimalne paneli fotowoltaicznych z Chin będą regularnie spadać – minimalna cena importowa będzie zmniejszać się co kwartał.

 

Chińskie moduły z każdym kwartałem coraz tańsze


Stopniowe zmniejszanie cła zmiennego MCI; źródło: Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

 

Wygląda na to, że Komisja Europejska rezygnuje z prowadzonej dotychczas polityki antydumpingowej, deklarując regularne zmniejszanie zmiennego cła MCI na sprowadzane z Chin moduły fotowoltaiczne. Rozporządzenie wykonawcze KE nakładające ostateczne cła antydumpingowe i wyrównawcze na przywóz modułów fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego i ogniw  (określanych jako „główne komponenty”) pochodzących lub wysyłanych z Chin w praktyce zniesie ceny minimalne na chińskie panele PV.

Remedium na niedobór modułów fotowoltaicznych na rynku europejskim

Dzięki decyzji Komisji Europejskie, firmy produkujące moduły na terenie Chińskiej Republiki Ludowej nie będą już powstrzymywane przed wkroczeniem na europejski rynek za pomocą cen minimalnych, tak jak to miało miejsce do tej pory. „Wprowadzone przez rozporządzenie zmiany mają szansę zrównać podaż z popytem na panele fotowoltaiczne w Europie” – mówi Bogdan Szymański, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV. „W Europie obecnie brakuje modułów fotowoltaicznych. W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na fotowoltaikę w Stanach Zjednoczonych moduły były wysyłane głównie do USA, natomiast ceny zaporowe blokowały firmy produkujące w Chinach przed sprzedażą paneli fotowoltaicznych w UE” – tłumaczy. Teraz na europejskim rynku nie zabraknie modułów, ponieważ już od lipca 2018 roku cła MCI będą na tyle niskie, że nie będą powstrzymywać producentów przed sprzedawaniem w UE paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych w Republice Chińskiej.

Koniec nieskutecznej polityki antydumpingowej Komisji Europejskiej

Dotychczas, ustalane przez KE minimalne ceny modułów fotowoltaicznych importowanych z Chin stanowiły instrument mający zapobiegać dumpingowi. Efekty tego działania nie do końca były zgodne z oczekiwaniami: wprawdzie ceny minimalne powstrzymywały przed wejściem tanich modułów produkowanych w Chinach na rynek europejski – dzięki czemu eliminowały sporą część konkurencji dla europejskich producentów – jednak chińskie przedsiębiorstwa miały swój sposób na obejście przepisów. W rezultacie chińscy giganci fotowoltaiczni przenosili swoją produkcję do innych krajów, zachowując te same niskokosztowe technologie wytwarzania ogniw i modułów. Efektem było pojawienie się na europejskim rynku atrakcyjnych cenowo modułów fotowoltaicznych od chińskich firm – zgodnie z prawem, ponieważ towary nie były  produkowane w Chinach. Stanowiły one jednak sporą konkurencję dla znacznie droższych modułów europejskiej produkcji, więc zamierzony cel nie został spełniony. W opinii SBF PV Polska, prowadzona przez Komisję Europejską polityka antydumpingowa była nieskuteczna, a ustalane dawniej minimalne ceny chińskich modułów fotowoltaicznych – mocno zawyżone w stosunku do realiów rynku. Podjęta jakiś czas temu decyzja o obniżeniu cen minimalnych wynikała z występującego na rynku spadku cen modułów PV, natomiast rozporządzenie komisji stopniowo zmniejszające cła jest prawdopodobnie odpowiedzią na działania chińskich przedsiębiorców, którzy potrafili obejść regulacje prawne, aby móc legalnie rozprowadzać swoje produkty w Europie. Dzięki zmianom wprowadzonym przez regulacje prawne, w Unii Europejskiej będzie można kupić tańsze moduły fotowoltaiczne, a problem ich niedoboru na naszym rynku prawdopodobnie zostanie rozwiązany.

 

Źródło: Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Redakcja GLOBEnergia