Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Coraz więcej osób ma świadomość tego, jakie są zalety i wady takiego sposobu rozprowadzania ciepła w budynku oraz jaki jest ich bilans – dodatni. Nie ma wątpliwości, że ogrzewanie podłogowe zapewnia mieszkańcom i użytkownikom obiektów bardzo dobry komfort cieplny i może stać się podstawą bardzo efektywnego systemu ogrzewania. Ale czy systemu chłodzenia?

Inwestorzy często wiedzą, że tzw. „podłogówka” pozwala też chłodzić, np. przy współpracy z gruntową pompą ciepła, co w takim systemie daje dodatkowe korzyści w postaci regeneracji dolnego źródła ciepła. Pojawiają się jednak obawy związane chociażby z temperaturą podłogi – czy nie będzie ona za zimna? Wysokie temperatury panujące w domu latem mogą być bardzo uciążliwe, wydaje się jednak, że zimny parkiet pod stopami zapowiada się równie nieprzyjemnie.

O tej porze roku, na jesień, ciałem jesteśmy już w chłodniejszej atmosferze, bo rozpoczął się sezon grzewczy, ale myślami wracamy jeszcze do upalnego lata, które skończyło się, choć mogłoby się wydawać, że przecież dopiero co się zaczęło! Na przełomie sezonów zastanówmy się, jak zbudować system grzewczy, który zapewni nam komfortowe ogrzewanie i chłodzenie jednocześnie? Rozwiązaniem może być zdublowany system, w którym ogrzewanie odbywa się za pośrednictwem podłogi, a chłodzenie sufitu. Czy coś stoi na przeszkodzie, aby takie rozwiązanie zastosować? Absolutnie nie! Jest to również dobra alternatywa dla osób, które boją się sufitowego ogrzewania.

montaz-mat-kapilarnych-beka

Montaż mat kapilarnych BeKa, źródło: Hennlich

Zdublowany system jest rozwiązaniem, które dobrze sprawdziłoby się również w modernizowanych budynkach, w których zrealizowano już ogrzewanie podłogowe, a chciano by chłodzić np. poddasze, gdzie latem mamy duży problem z wysokimi temperaturami.

Jak zrealizować sam system rozprowadzania ciepła? Hennlich proponuje maty kapilarne – system połączonych rurek wykonanych z polipropylenu – trwałego tworzywa sztucznego, których dużą zaletą jest lekkość, pozwalająca na ich szerokie zastosowanie – na podłodze, ścianie, a nawet suficie. Są one proste w montażu – można montować je pod wylewką cementową, płytami kartonowo-gipsowymi, kasetonami czy płytą żelbetową i stosować ze wszystkimi rodzajami tynków. Maty BeKa są elastyczne, dlatego pozwalają na adaptację do kłopotliwych powierzchni jak zaokrąglenia, wnęki czy skosy.

Adaptacja mat BeKa do sufitowych skosów

Adaptacja mat BeKa do sufitowych skosów, źródło: Hennlich

Zastosowanie mat kapilarnych zapewnia nam dużo szybciej działający system grzewczy – do ich pokrycia wystarczy wylewka cementowa o grubości 1 cm, przez co jego reakcja jest błyskawiczna. Aby odczuć reakcję w tradycyjnym systemie ogrzewania podłogowego, potrzeba około 3 godzin – dla mat kapilarnych czas ten wynosi jedynie 15 minut.

Wspomniane zastosowanie systemu mat z pompą ciepła daje bardzo dobre efekty ekonomiczne i energetyczne, w stosunku do innych systemów ogrzewania i chłodzenia oszczędność wynika z krótszego czasu pracy pompy (dokładnie sprężarek) i wynosi ok. 1500 h rocznie.

Zastosowanie mat BeKa niesie ze sobą również korzyści zdrowotne, o których moglibyśmy nawet nie pomyśleć – ciepło generowane z mat kapilarnych nie wywołuje ruchu powietrza i w rezultacie eliminuje rozpraszanie się kurzu, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alerię. Maty nie powodują również wysuszenia powietrza ani dodatniej jonizacji powietrza.

Źródło: 

Hennlich logo