Podczas tegorocznego PASAŻU ENERGETYCZNEGO GLOBEnergia, atrakcji nie brakowało. Na ARENIE, zarówno w pierwszy, jak i w drugi dzień targów odbyły się konkursy dla firm wykonawczych z branży pomp ciepła i fotowoltaiki. Konkurs dla firm instalacyjnych z dziedziny pomp ciepła miał na targach swoją premierę. Czy to dobry pomysł, by do konkursów zapraszać właśnie firmy instalacyjne?

Nagrody rozdane! Pompa ciepła jedzie do zwycięzcy!

1 marca odbyła się I edycja Konkursu o tytuł Instalatora Roku w kategorii Pompy Ciepła!
– Konkurs to świetne podsumowanie jedenastej edycji Forum Pomp Ciepła. To wyzwanie, które pozwoliło nam zmierzyć się z wiedzą, którą pozyskaliśmy przez te wszystkie lata. To również świetna zabawa dla większości uczestników oraz przypomnienie sobie tej podstawowej wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej zagadnień, z którymi na co dzień musimy się mierzyć. – komentował na gorąco finalista konkursu – Tomasz Nowak z firmy 4EnergyTomika.

Dla Beaty Kołodziej z firmy Aestus, konkursowy dzień, był dniem wyjątkowym:

– Dzisiejszy dzień był dniem szczególnym, gdyż uhonorowaniem jedenastego Forum Pomp Ciepła był konkurs zorganizowany dla firm instalacyjnych, które zajmują montażem pomp ciepła. Konkurs odbył się w kilku etapach. Najciekawszym oraz najzabawniejszym etapem dla mnie był etap z rebusami. Każdy kolejny rebus był ciekawszy od poprzedniego – gratulacje dla ich twórców za wyobraźnię! Pytania również były naprawdę kreatywne.- komentuje Beata Kołodziej dodając, że przy niektórych zadaniach uczestnicy musieli się mocno wysilić, żeby udzielić prawidłowej odpowiedzi.

Konkurs Instalator Roku 2018, Od lewej:  prowadzący Tomasz Zubilewicz, Jakub Kapuśniak (Dimplex), zwycięzca konkursu Piotr Kramer, Adam Koniszewski (Dimplex), prowadząca Anna Będkowska (GLOBEnergia), organizator Grzegorz Burek (GLOBEnergia)

Największym zaskoczeniem dla wszystkich – publiczności, uczestników i organizatorów konkursu była decyzja zwycięscy – Piotra Kramera z firmy Inside Systemy Grzewcze.

– Bardzo cieszę się, że zostałem zaproszony na Targi Enex i dostałem szansę wzięcia udziału w konkursie o tytuł Instalatora Roku 2018 w kategorii Pompy ciepła! – mówi Piotr Kramer, zwycięzca konkursu Instalator Roku 2018 w kategorii pompy ciepła dodając, że konkursy nawet jeśli są formą zabawy, wiążą się z weryfikacją wiedzy, co zawsze nawet dla osoby z branży jest stresujące.

– Byłem pod wrażeniem nagrody, bo nie spodziewałem się że organizatorzy zdobędą się na taki gest. Nagroda jest bardzo atrakcyjna i ma dużą wartość rynkową, a co najważniejsze jest ściśle związana z konkursem. Miałem wątpliwości co powinienem postąpić, bo sam już jestem użytkownikiem pompy ciepła, a nie chciałem sprzedawać nagrody na rynku. Dlatego też postanowiłem przekazać ją na cele charytatywne. Chciałbym jednak znaleźć obiekt, np. dom pomocy społecznej, dom dziecka, czy samotnej matki, gdzie znajdzie ona zastosowanie i przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji, a także poprawi jakość powietrza, co w dzisiejszych czasach jest gorącym problemem. – wyjaśnia Piotr Kramer informując, że jest na etapie wyboru takiego obiektu, a podchodzi do sprawy rzeczowo, bo nie chce, by urządzenie trafiło w miejsce gdzie nie będzie wykorzystane i założony cel nie będzie zrealizowany.

Konkurs na Instalatora Roku – świetny pomysł?

Po reakcjach publiczności na przygotowane zadania oraz obserwując wysiłek  uczestników można stwierdzić, że taki konkurs to nie tylko wyzwanie, ale też świetna zabawa. Może to przez charakter zadań, z którymi musieli się zmierzyć.

– Wracając do konkursu, uważam że był to świetny pomysł i mam nadzieję, że będą się one pojawiały również kolejnych edycjach targów. Cieszy mnie również duże zainteresowanie młodzieży, a także ich aktywny udział konkursach organizowanych specjalnie dla nich. Jeszcze kilka lat temu, gdy prowadzono takie programy związane odnawialnymi źródłami energii, to na widowni pojawiali się głównie inżynierowie, instalatorzy, czy przedstawiciele konkretnych firm branży związanych z OZE. Dzisiaj praktycznie większość widowni stanowiła młodzież. Widziałem, że byli żywo zainteresowani konkursem i często znali odpowiedzi na zadawane nam pytania. Uważam, że powinniśmy cieszyć się, że wzrasta popularność OZE wśród młodzieży. Mam nadzieję, że ich aktywny udział w przyszłości doprowadzi do poprawy obecnej sytuacji w Polsce, kiedy problem smogu jest naprawdę bardzo poważny – komentuje Piotr Kramer.

Panu Piotrowi gratulujemy wygranej! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i dobrą zabawę! Liczymy, że była to pierwsza, ale nie ostatnia edycja tego instalacyjnego widowiska!

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia