Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii powstają też systemy magazynowania energii, w ostatnim czasie zyskujące na popularności. Dlaczego właściciele domów oraz podmioty komercyjne decydują się na systemy magazynujące energię? Powód jest prosty. OZE to źródła dość nieprzewidywalne, zależne np. od warunków atmosferycznych,  akumulatory natomiast pozwalają na gromadzenie oraz przechowywanie wygenerowanych nadwyżek i wykorzystanie ich w czasie większego zapotrzebowania na energię oraz gwarantują niezależność energetyczną.

Magazyny energii posiadają stosunkowo prostą zasadę działania. Dostarczana do akumulatorów energia elektryczna przechowywana jest w postaci chemicznej, następnie jest ponownie przekształcana i oddawana w formie energii elektrycznej.

W przypadku instalacji fotowoltaicznych wytworzona energia nie zawsze zostaje zużyta w całości, ponieważ zapotrzebowanie na nią w różnych porach dnia jest różne. Może się zdarzyć też tak, że ilość wygenerowanej energii nie jest wystarczająca.

Magazyny energii stanowią bardzo atrakcyjne rozwiązanie w szczególności dla osób, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia, chcą natomiast wykorzystywać ją na własne potrzeby, nie zaś oddawać do sieci.

Rynek systemów mieszkaniowego magazynowania przy zastosowaniu akumulatorów wykazał w ostatnich latach imponujący wzrost, jeśli weźmiemy pod uwagę wdrażanie systemów oraz redukcję kosztów.

Wśród najpopularniejszych obecnie producentów systemów magazynowania energii znaleźli się: Axitec, Pylontech, Mercedes Benz, Kostal, Tesla, LG Chem, Fronius oraz Samsung.

Wymienione firmy proponują zróżnicowane rozwiązania, obejmujące rodzaj wykorzystywanej technologii, pojemność użyteczną akumulatorów, czy też możliwość doinstalowania do istniejących już systemów fotowoltaicznych. Różne są też zakresy cenowe baterii i wahają się od ok. 5 000 do 57 000 zł. Pojemności zawierają się w granicach od ok. 3 kWh do ok. 10 kWh.

Najpowszechniejsze są akumulatory litowo – jonowe oraz wykonane w technologii LiFePo, która łączy w sobie zalety wysokiej wydajności prądowej, długiego czasu eksploatacji, dużej gęstości energetycznej oraz bezpieczeństwa. Technologia akumulatorów litowo-jonowych wyróżnia się możliwością największej koncentracji energii.

Firma Axitec proponuje rozwiązania bezpieczne i o długiej żywotności, do zastosowania zarówno w gospodarstwach domowych, jaki na skalę przemysłową.

AxiStorage – magazyn energii producenta AXITEC (Źródło: AXITEC)

Pylontech wychodzi z propozycją akumulatorów o nowatorskim designie i łatwych w instalacji. Baterie marki Pylontech są jednymi z najtańszych. Model Extra 2000 można nabyć w cenie ok. 5 289 zł. Niemniej pojemność takiego akumulatora jest stosunkowo niewielka i wynosi 2 kWh.

Mercedes-Benz prezentuje rodzaj systemu do zastosowania zarówno dla domów, jak i dużych obiektów przemysłowych. Model Mercedes Benz Energiespeicher dostępny jest w postaci stojącej, jak i do montażu na ścianie.

Magazyn energii producenta Mercedes-Benz (Źródło: Mercedes-Benz)

Kostal oferuje kompletne, autonomiczne rozwiązanie, obejmujące akumulator, falownik i dodatki.

LG Chem zapewnia szeroką gamę akumulatorów o różnej pojemności użytecznej, od 2,9 kWh do 9,3 kWh, o długiej żywotności i najwyższej jakości.

LG Chem – magazyn energii producenta LG (Źródło: LG)

Wizją firmy Fronius jest magazynowanie energii na własny użytek – zgodnie z ideą „24 godzin słońca”. System magazynowania Fronius jest wysoce wydajny i zapewnia maksymalną niezależność.

Samsung wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników ze swoim przyjaznym środowisku rozwiązaniem magazynowania energii w oparciu o najlepszą na świecie technologię niewielkich rozmiarów litowo-jonowych ogniw wielokrotnego ładowania.

CEO Tesli – Elon Musk – zaprezentował niedawno nową serię magazynów energii. Amerykański gigant przedstawił modele systemów litowo-jonowych: akumulator domowy Powerwall oraz system Powerpack przeznaczony do użytku na skalę przemysłową. Akumulator domowy Powerwall zdaję się być nieodłącznym elementem nowoczesnego, energooszczędnego domu. Zaprojektowany został w taki sposób, by możliwy był jego montaż na ścianie. Baterie dostępne są w różnych kolorach.

Okresy gwarancji poszczególnych akumulatorów wynoszą 2, 5 lub 10 lat.

Posiadając swoją instalację fotowoltaiczną warto wykorzystać systemy magazynowania energii. Wykorzystanie wyprodukowanej energii zostanie wówczas zmaksymalizowane i możliwe będzie korzystanie z nadwyżek, gdy zajdzie taka potrzeba.

źródła: GLOBenergia, materiały producentów EasySolar, Fronius Poland, Kostal, Axitec, LG Chem, Pylontech, Samsung

Julita Zapilaj

Redaktor GLOBEnergia