Najciekawsze kąpieliska geotermalne w Europie!

Zdjęcie autora: Anna Chmurzyńska
Zdjęcie autora: Anna Chmurzyńska

Anna Chmurzyńska

Termalni.pl

Podziel się

Ludzie od wieków korzystają z dobroczynnego działania wód termalnych. Pierwotne wierzenia przypisujące obecność ciepłych wód siłom nadprzyrodzonym, znalazły swoje odzwierciedlenie w mitologiach a z czasem doprowadziły do powstania pierwszych naukowych teorii opisujących naturę i genezę zjawisk geotermalnych.

Po dziś dzień urokliwe kąpieliska stworzone zarówno przez naturę jak i przez człowieka przyciągają rzesze turystów spragnionych odpoczynku. Zapraszamy na spotkanie z trzema wyjątkowymi miejscami w Europie, gdzie wody geotermalne o wyjątkowych właściwościach zapewniają relaks oraz wspomagają powrót do zdrowia!

Błękitna Laguna na Islandii – jeden z 25 cudów świata wg National Geographic!

Islandia leży w obrębie Grzbietu Śródatlantyckiego – miejsca gdzie stykają się płyty tektoniczne północnoamerykańska oraz euroazjatycja. Następuje tu rozciąganie się skorupy ziemskiej nad wznoszącą się materią pochodzącą z płaszcza Ziemi. Obecność magmy na stosunkowo niewielkiej głębokości pod powierzchnią ziemi powoduje występowanie wysokotemperaturowych złóż geotermalnych. Mieszanka zimnych słonych wód morskich oraz wód gruntowych krąży w skałach ogrzewając się bardzo szybko na skutek kontaktu z intruzją magmową.

Błękitna Laguna (Źródło Wikipedia)

Błękitna Laguna (Blue Lagoon) to jedno z najbardziej znanych geotermalnych SPA na świecie. Znajduje się ona w południowo zachodniej części Islandii w rejonie Reykjaviku i stanowi jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych kraju. Gorące płyny geotermalne o temperaturze osiągającej ok. 240 st.C wydobywane są z głębokości ok 2 km. Znajdują one zastosowanie do produkcji energii elektrycznej (dla ok. 45 tyś osób) oraz w ogrzewnictwie (z którego korzysta ok. 17 tyś osób). Następnie woda geotermalna kierowana jest do basenów. Temperatura wody jest stosunkowo wysoka, wynosi bowiem ok. 37 st.C do 40 st.C, a jej mineralizacja wynosi 26 g/l.

Tym co wyróżnia wodę w Błękitnej Lagunie, jest przede wszystkim znaczna zawartość krzemionki oraz związków siarki, które korzystnie wypływają na przebieg procesu leczenia w chorobach skóry. Baseny pełnią funkcję nie tylko rozrywkową i leczniczą ale są również miejscem, gdzie schłodzona woda termalna przesiąka z powrotem w głąb ziemi. Powoduje to dodatkowe zagęszczenie osadów, przyjmujących postać jasnoszarego błotka o wyjątkowych właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych.

Dodatkową atrakcją jest wyjątkowe otoczenie zespołu basenów. Malownicze pagórki, elektrownia geotermalna w tle oraz 200 metrowa ścieżka prowadząca przez pole lawowe sprawiają, że jest to wspaniałe miejsce na relaks! Pełną wygodę zapewnią lokale gastronomiczne, gabinety masażu, SPA, można również zakupić kosmetyki stworzone na bazie wody termalnej.

Ze względu na skład chemiczny wody, z kąpieli nie powinny korzystać dzieci do drugiego roku życia. Młodzież do 13 roku życia może skorzystać z basenów za darmo, bilet normalny to koszt ok 45 Euro.

Heviz na Węgrzech – największe na świecie jezioro geotermalne!

Węgry leżą na obszarze anomalii geotermalnej, związanej z formowaniem się Kotliny Panońskiej w okresie wczesnego i środkowego miocenu, która skutkowała rozciągnięciem oraz ścienieniem skorupy ziemskiej. W efekcie gorące masy skalne, pochodzące z płaszcza Ziemi znajdują się znacznie płycej niż w innych rejonach Europy kontynentalnej. Gradient geotermalny na obszarze Węgier wynosi średnio 45 st.C /km (czyli temperatura wnętrza Ziemi rośnie o 45 st.C na każdy 1 km głębokości). Dla porównania, na terenie Polski wynosi on ok 33 st.C na 1 km głębokości.

Jezioro Hevitz (Źródło Wikipedia)

Węgry znane są z licznych basenów i kąpielisk termalnych, największym z nich jest jezioro Heviz. Ma ono powierzchnię 4,4 ha. Temperatura wody zmienia się w zależności od pory roku od ok. 24 st.C w zimie do 36 st.C w lecie. Źródło wody znajduje się na głębokości 38 m i jest tak wydajne (410 l/s!), że woda w jeziorze wymienia się całkowicie w ciągu 72 godzin. Woda jest bogata w związki siarki oraz rozpuszczone minerały, dzięki czemu posiada unikalny skład. Dodatkową zaletą wód jeziora są rozpuszczone gazy, które osadzają się na skórze a następnie wnikają do organizmu. Kąpiele w wodzie termalnej działają wspomagająco przy leczeniu chorób układu mięśniowo -szkieletowego, schorzeń tarczycy oraz przewodu pokarmowego. Ponadto, z kąpieli korzysta się w pozycji stojącej co umożliwia przepływ krwi w stronę serca ponieważ na nogi oddziaływuje wyższe ciśnienie niż na górne partie ciała.

Dodatkową atrakcję jeziora stanowią pomost kąpielowy a także obecność tropikalnych lilii wodnych pochodzących z Indii, których uprawę umożliwia wysoka temperatura wody.
Dzieci do szóstego roku życia mogą skorzystać z kąpieli bezpłatnie, należy jednak pamiętać, że głębokość jeziora wynosi od 2 m do 38 m! Cennik: bilet normalny kosztuje 2800 forintów (ok. 40 zł) za 3 godziny, dzieci w wieku 6 do 14 lat zapłacą 1400 forintów (ok. 20 zł), młodzież ucząca się i seniorzy – 2300 forintów (ok. 30 zł)

Darmowe termy we Włoszech – atrakcja turystyczna Toskanii!

Podobnie jak Węgry, Włochy leżą w rejonie, gdzie skorupa ziemska uległa ścienieniu a gorące masy skalne z płaszcza ziemi znajdują się na mniejszej głębokości niż przeciętnie na terenie kontynentu europejskiego. Procesy górotwórcze prowadzące do wypiętrzenia się Alp oraz aktywność wulkaniczna, występowanie intruzji magmy na stosunkowo niewielkich głębokościach umożliwiło powstanie licznych zbiorników płynów oraz wód geotermalnych, niekiedy o bardzo wysokich temperaturach..

W rejonie Toskanii płyny geotermalne wykorzystywane są już od ponad 100 lat do produkcji energii elektrycznej (elektrownia w Larderello), wykorzystanie ciepłych wód do celów leczniczych znane jest już od neolitu.

Z dobroczynnego działania gorących wód w rejonie Toskanii można korzystać także obecnie, co więcej, można korzystać z nich nieodpłatnie!

Terme di Saturnia

Istnieją dwie wersje legendy opisującej historię powstania Term. Według pierwszej z nich do powstania Term przyczyniła się kłótnia pomiędzy Jowiszem a Saturnem. Rozgniewany Jowisz chciał ugodzić Saturna błyskawicą, ta jednak chybiła celu i uderzyła w skałę powodując wypływ gorącej wody. W drugiej wersji, Saturn, rozgniewany kłótniami ludzi , skierował błyskawicę w skałę. Spowodowało to wypływ bogatej w siarkę wody, która uspokajała zwaśnionych mężczyzn.
Wyjaśnienie naukowe okazało się mniej romantyczne; obecność gorących wód związana jest z wygasłym wulkanem Mount Amiata.

Bogata w związki siarki woda o temperaturze ok. 37 st. C wypływa ze źródła z szybkością 500 l/s, dzięki czemu woda w basenach wymienia się co cztery godziny. Woda działa korzystnie na problemy skórne, stawowe oraz choroby laryngologiczne i układu oddechowego a także układy krążenia. Cenne właściwości lecznicze mają także osady wód termalnych.
Z wszystkich dobrodziejstw, jakie oferują nam wody termalne Terme di Saturnia można skorzystać także w wersji luksusowej, w niewielkiej bowiem odległości znajduje się SPA oraz baseny termalne wypełnione tą samą wodą a także hotel.

Terme Filippi

Termy te znajdują się w pobliżu miasteczka Bagni San Filippo, również w rejonie Mount Amianta. Zostały one nazwane na cześć Filippo Benizi, żyjącego w XIII wieku księdza i lekarza. Miał on ponoć zrezygnować z urzędu papieskiego aby wieść pustelnicze życie na stokach Mount Amiata.

Baseny trawertynowe w Terme di Saturnia (Źródło Wikipedia)

Tutejsze wody należą do wód hipertermalnych, ich temperatura wynosi ok 50 st.C. Są one bogate w związki siarki oraz węglan wapnia, który krystalizując z wód termalnych wytworzył liczne tarasy, baseny oraz wodospady. Kąpiele lecznicze są szczególnie polecane osobom cierpiącym na choroby reumatyczne, układu nerwowego oraz układu krążenia, skóry oraz problemy laryngologiczne.
W miasteczku znajduje się SPA, centrum odnowy biologicznej, restauracja, hotel oraz basen, gdzie także można skorzystać z dobroczynnych właściwości wód.

Bagno Vignoni

Gorące źródła w Bagno Vignoni znane i wykorzystywane są od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Samo miasteczko stwnowi wielką atrakcję turystyczną zarówno ze względu na zrekonstruowaną architekturę wiekowych budowli jak i obecność XVI wiecznego basenu termalnego, będącego centralnym punktem uzdrowiska. W basenie obowiązuje oczywiście zakaz kąpieli ale amatorzy kąpieli na wolnym powietrzu mogą skorzystać z dzikich term znajdujących się na obrzeżach miasteczka.

Bagno Vignoni (Źródło Visit Tuscany)

Woda pochodzenia wulkanicznego zawierają związki siarki oraz kwasu wodorowęglowego i wspierają leczenie schorzeń reumatologicznych i neurologicznych. Woda ma wysoką temperaturę sięgającą 52 st.C.

Bagni di Petriolo

Wody termalne Bagni di Petriolo znane i wykorzystywane są już od czasów średniowiecznych. Zawierają one duże ilości związków siarki, również w formie gazowej, co powoduje iż wody te mają niezównane własności lecznicze w schorzeniach dróg oddechowych, jednak intensywny zapach może niekiedy zniechęcać do kąpieli. Termy zlokalizowane są na brzegu rzeki, ujęte są w sztucznym basenie, oddzielającym wody termalne od głównego nurtu rzeki. Woda termalna ma ok. 43 st.C.

Bagni di Petriolo (Źródło Wikipedia)

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie…

Wody termalne, z których możemy korzystać w polskich kompleksach basenów oraz kąpieliskach czy uzdrowiskach również posiadają unikalne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne!

Jeśli chcą Państwo wiedzieć więcej o wodach termalnych w Polsce i ich wykorzystaniu w lecznictwie i rekreacji, zapraszamy do portalu Termalni.pl!

Zobacz również