W poszukiwaniu ciekawych instalacji odwiedziliśmy okolice Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie przyjrzeliśmy się prawie trzystumetrowemu domowi, ogrzewanemu pompą ciepła o mocy 4,7 kW. Zastosowano tu wydajne urządzenie marki alpha innotec, które idealnie sprawdza się w przypadku domu pasywnego.

300-metrowy dom ogrzewany pompą ciepła o mocy 4,7 KW. Jak to możliwe?

Pompa ciepła alpha innotec serii alterra WZS funkcjonuje w trybie c.w.u. oraz w trybie grzania. Nadaje się również do pasywnego chłodzenia, zapewniając latem przyjemny chłód po minimalnych kosztach. Dolnym źródłem jest poziomy kolektor o długości ok. 400 m, górnym – ogrzewanie podłogowe. Spośród gruntowych pomp ciepła w ofercie alpha innotec jest to najmniejsza pod względem mocy jednostka, która jednak w zupełności wystarcza do całkowitego pokrycia zapotrzebowania na ciepło rozpatrywanego budynku. Po pierwszym sezonie grzewczym (który jest zawsze znacznie bardziej intensywny ze względu na konieczność całkowitego wysuszenia i wygrzania budynku) pompa w skali roku zużyła około 2200 kWh energii elektrycznej (odpowiednio 1100-1200 zł), głównie na ogrzewanie, ale produkowała już również ciepłą wodę użytkową na cele bytowe oraz była źródłem przyjemnego chłodu latem. Średniomiesięczne koszty użytkowe chłodzenia wynosiły latem około 25 zł przy temperaturze do 22°C w budynku. Sukces tak dobranego rozwiązania i minimalnych kosztów tkwi przede wszystkim w charakterze budynku, gdzie znaczenie ma każdy aspekt projektu i wykonania. A będzie jeszcze lepiej. Szacowane zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych od drugiego sezonu nie powinno przekroczyć kwoty 500-700 zł w skali roku! Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii oraz kłopoty, jakie właściciele dużych domów niejednokrotnie mają z ich ogrzaniem, można śmiało przyjąć, że nie zabraknie chętnych do inwestowania w domy pasywne i energooszczędne.

Krótka charakterystyka budynków pasywnych

Budynek pasywny dla zapewnienia komfortu cieplnego w warunkach letnich i zimowych musi spełnić wiele specyficznych wymogów w zakresie konstrukcji, termoizolacji, szczelności, doboru komponentów i projektu instalacji. Projektant omawianego obiektu poleca swoim klientom korzystanie z ciężkich materiałów konstrukcyjnych – żelbetu i silikatów.

Źródło ciepła i jego dystrybucja

W omawianym budynku zastosowano pompę ciepła o mocy 4,7 kW, która służy do ogrzewania, produkcji ciepłej wody użytkowej na cele bytowe oraz do pasywnego chłodzenia latem. Zastosowanie pompy ciepła o tak małej mocy dla tak dużego domu było możliwe dzięki prawidłowemu zaprojektowaniu i wykonaniu obiektu – szczelnego (0,165 1/h), z idealnie dobranymi drzwiami (U<0,6 W/m²K), oknami (U<0,85W/m²K), termoizolacja ścian, płyty fundamentowej i dachu oraz instalacjami wewnętrznymi

Pompa ciepła alpha innotec alterra WZS 42H3M

Gruntowe pompy ciepła są szczególnie polecane dla nowych budynków, zajmują niewiele więcej miejsca niż typowa lodówka. Z powodzeniem – przy odpowiednim doborze – mogą być stosowane również w domach modernizowanych. Kompaktowe urządzenie zawiera wszystko to, co potrzebne jest do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania cieplej wody użytkowej. Zasobnik cieplej wody jest zintegrowany. Podłączenie urządzenia jest proste i szybkie, ponieważ wszystkie przyłącza umieszczone są w górnej części obudowy. Panel regulatora znajduje się z przodu urządzenia. Opcjonalnie może zostać wypięty i zamontowany jako jednostka sterująca w dowolnym miejscu w budynku. Ale nie ma do tego potrzeby, ponieważ alterra wzs może być również sterowana poprzez aplikacje na smartfonie lub www. WZS-ka znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest urządzenie „all-in-one”. Dostępne są również wersje z regulowaną mocą urządzenia (pompy inwerterowe). Chłodzenie jest opcjonalne.

Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia

Współpraca: Andrzej Łobocki, www.twojapompaciepla.pl Paweł Widawski, Certyfikowany Projektant Domów Pasywnych PHI