Instalacja systemu fotowoltaicznego zadziwia prostotą montażu, a już powierzchnia 10 m2 wystarcza do pokrycia przeciętnego zużycia prądu dorosłego mieszkańca. Co więcej, dostępne programy dotacyjne i liczne ułatwienia na etapie realizacji inwestycji sprawiają, że fotowoltaika nie jest  produktem ekskluzywnym, na który mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Programy parasolowe realizowane w obrębie gmin, przez to bardzo przystępne koszty inwestycyjne systemu przekonują do fotowoltaiki coraz więcej konsumentów energii.

Programy parasolowe polegają na pozyskaniu dotacji przez Jednostki Samorządu Terytorialnego – JST (najczęściej gminę lub związek gmin) na realizację inwestycji polegającej na montażu instalacji OZE w budynkach mieszkańców gminy. To ciekawa inicjatywa, za sprawą której indywidualni mieszkańcy mogą partycypować w wydatkowaniu dużych funduszy strukturalnych przyznanych Polsce.

Beneficjent którym jest mieszkaniec gminy może pozyskać dofinansowaną instalację OZE finansowaną ze środków UE. „Pośrednikiem” w procesie pozyskiwania dotacji jest najczęściej gmina, która pozyskuje dotacje w procedurze konkursowej. Instalacje OZE wykonywane są na budynkach mieszkańców z tego powodu mieszkaniec musi użyczyć miejsce do montażu w zamian gmina użycza wykonaną instalację. Bardzo często w ramach tych programów realizowane są właśnie instalacje fotowoltaiczne.

Fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii elektrycznej bezpośrednio z energii słonecznej, jest skuteczną metodą wykorzystania niewyczerpalnych zasobów czystej energii. Co ciekawe, instalacje fotowoltaiczne wytwarzają energię w ciągu dnia, a więc właśnie wtedy, gdy istnieje duże na nią zapotrzebowanie. Warto wiedzieć, że aby wyprodukować ilość prądu, która mniej więcej odpowiada średniemu zużyciu rocznemu przez mieszkańca Polski, potrzebne są ogniwa słoneczne o łącznej powierzchni ok. 10 m2.

Schemat instalacji fotowoltaicznej (Źródło: Viessmann)

Ponieważ samodzielnie wytworzony prąd z energii słonecznej jest tańszy niż energia zakupiona z sieci, korzystne finansowano jest wykorzystywanie prądu na potrzeby własne. Optymalna koncepcja instalacji w połączeniu z idealnie dobranymi podzespołami gwarantuje zużycie dużej ilości prądu na potrzeby własne.

Niezależność energetyczna z Vitovolt 200

Moduł z gotowymi wtykami jest ze względu na niewielki ciężar wyjątkowo łatwy do zainstalowania na dachu. Należy po prostu połączyć przewody elektryczne.

Moduły fotowoltaiczne Vitovolt 200 są dostępne zarówno w wersji z mono-, jak i polikrystalicznymi ogniwami krzemowymi. Monokrystaliczne ogniwa słoneczne mają wyjątkowo wysoką wydajność i są zalecane w przypadku mniejszych powierzchni dachu ustawionego w kierunku południowym. Natomiast moduły polikrystaliczne mniejszej mocy elektrycznej generowanej przez jeden moduł można stosować wszędzie tam, gdzie mamy dostępną większą powierzchnie.

Moduły fotowoltaiczne są przeznaczone do domów jedno- i wielorodzinnych oraz obiektów komercyjnych i przemysłowych.

 Wyróżnia je:

– Atrakcyjna cena
– Efektywne wykorzystanie prądu z energii słonecznej na potrzeby własne
– Wskazanie uzysku dostępne przez Internet i mobilne urządzenia końcowe
– Odporne na czynniki atmosferyczne wykonanie zapewniające niezawodną eksploatację
– 5 lat gwarancji

Kompletny pakiet fotowoltaiczny od Viessmann

Viessmann posiada w ofercie również kompletne pakiety fotowoltaiczne dla budynków jednorodzinnych. Precyzyjnie dobrane komponenty gwarantują niezawodną i bezpieczną pracę przez wiele lat.

Proponowane przez firmę Viessmann pakiety fotowoltaiczne XS – XXL w zakresach mocy 2,60 kWp do 7,80 kWp, w skład których wchodzą moduły fotowoltaiczne, przewody elektryczne do podłączenia modułów z falownikiem renomowanej firmy SMA i KOSTAL, które spełniają wymagania operatorów energetycznych w zakresie integracji z lokalną siecią elektroenergetyczną.

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych