W miejscowości Środa Śląska na Dolnym Śląsku zlokalizowana jest ciekawa inwestycja, gdzie pompa ciepła zlokalizowana została przy… myjni samochodowej! Choć obiekt to nie tylko myjnia – nad stanowiskami myjni zlokalizowane są dwa piętra mieszkań – póki co pompa grzeje tylko i wyłącznie wodę do techniki myjni, ponieważ nie zostały one jeszcze oddane do użytku. Woda na potrzeby czyszczenia samochodów podgrzewana jest do temperatury 50⁰C. Ile wody jest ogrzewane w ciągu dnia? Inwestor nie był w stanie oszacować dokładnej ilości wody, ponieważ jak można przypuszczać, wszystko zależy od ilości klientów, którzy w danej chwili, w danym dniu korzystają z usług myjni. Jednak można podać, że przy pełnym obłożeniu trzech stanowisk potrzeba około 40 litrów ciepłej wody na minutę – jak mówi, pompa bez problemu sobie z tym radzi.

Hennlich myjnia ogrzewana pompą ciepła

Widok na plac przed myjnią, gdzie zlokalizowane jest dolne źródło pompy ciepła, źródło: Hennlich

System został zrealizowany w oparciu o wymienniki poziome – 6 pętli po 200 m bieżących rury w każdej z nich. 4 wymienniki zlokalizowane są pod kostką betonową przy myjni, dwa nieco dalej, na placu wysypanym kamieniami.

Inwestora zapytaliśmy, dlaczego zdecydował się akurat na instalację pomp ciepła?

– Myślę i jestem wręcz przekonany, że pod kątem kosztów eksploatacji nie ma tańszego sposobu na ogrzanie wody i budynku. Jest to najtańsze źródło, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii z gruntu. Szacuję, że przy mojej działalności myjni taka pompa zwróci się bardzo szybko, myślę, że po kilku latach. W wypadku pompy ciepła z chłodzeniem pasywnym piękne jest to, że latem mam klimatyzację „z podłogi”.

Zastosowana pompa ciepła to EcoTouch DS. 5020.5 Ai firmy Waterkotte, czyli urządzenie z Certyfikatem Jakości EHPA o mocy 15 kW. Pompa, przy temperaturze dolnego źródła wynoszącej ok. 12⁰C i temperaturze wyjściowej ok. 50⁰C, pracuje z COP wynoszącym 4,1. Według danych producenta COP może sięgać nawet 5,01, co zapewnia niskie koszty eksploatacji. Urządzenie może być sterowane zdalnie dzięki połączeniu z Internetem, a użytkownik może sprawdzać efektywność pracy, dzięki wskazaniom aktualnego COP.

Inwestora zapytany czy jest zadowolony z tej instalacji, odpowiedział jednoznacznie: „Mocno zadowolony!”

Hennlich jest wyłącznym dystrybutorem pomp ciepła firmy Waterkotte w Polsce.

Źródło: 

Hennlich logo