Mówi się, że jedyną stałą jest zmienna. Powiedzenie to znajduje doskonałe odzwierciedlenie w polskiej branży OZE, dla której rok 2016 minął pod znakiem zmiany. W 2016 roku znowelizowano ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Na mocy jej zapisów zorganizowano pierwszą aukcję na sprzedaż energii elektrycznej z OZE i przyjęto tzw. ustawę odległościową, która była szeroko komentowana, zwłaszcza w branży wiatrowej, której bezpośrednio dotyczy. Na początku 2017 roku, wraz z niekończącymi się doniesieniami o katastrofalnym stanie powietrza w Polsce, zmienił się też stosunek polskich władz wobec problemu smogu i niskiej emisji – problemu nie można było dłużej ignorować i próbować bagatelizować, ponieważ w tym sezonie wzbudził on wyjątkowo mocne zainteresowanie ogólnopolskich mediów.

W duchu zmian i innowacji odbędą się najbliższe Targi ENEX organizowane w Kielcach w dniach 1–2 marca 2017 r. Wśród tylu zmiennych mamy też jednak do czynienia ze stałymi – w tym wypadku wydarzeniami – które mocno wpisały się w przebieg roku kalendarzowego w branży OZE. Podczas dwóch dni targowych zorganizowane zostaną dwa ważne wydarzenia branżowe – X Jubileuszowe Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej i VIII Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar+.

Forum Pomp Ciepła, które już po raz kolejny organizowane jest przez redakcję GLOBEnergia we współpracy z Targami ENEX Nowa Energia 1 marca 2017 r., to coroczne spotkanie inwestorów, producentów, dostawców, wykonawców i wszystkich zainteresowanych tematem nie tylko pomp ciepła, ale szeroko pojętej techniki grzewczej. Zmienia się nie tylko prawodawstwo, ale i technologie, dlatego podczas Forum oprócz dyskusji o bolączkach, wyzwaniach, możliwościach i perspektywach branży, zajmiemy się też przeglądem nowości na rynku pomp ciepła i podsumujemy rok 2016. Wśród tematów znajdą się również: ekonomika i finansowanie inwestycji w oparciu o pompę ciepła, omówienie szerokiego spektrum przykładów – przegląd inwestycji od domów jednorodzinnych po obiekty komunalne i możliwości współpracy pomp ciepła z innymi źródłami OZE. Specjalnym punktem programu będzie Energetyczny Talk Show – dyskusja o sytuacji na rynku grzewczym i patologiach rynkowych, w tym o tzw. pseudopompach ciepła, których temat pojawił się w eterze w listopadzie 2017 r. Podczas Forum zostanie rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs dla firm wykonawczych „Dobre Praktyki w Dobrych Rękach”. Gościem specjalnym Jubileuszowego Forum będzie Tomasz Zubilewicz, popularny dziennikarz telewizyjny. Patronat merytoryczny nad Forum Pomp Ciepła objęli: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH w Miękini, Think Tank Energetyczny i portal Termomodernizacja.pl. Partnerami są: Viessmann, Dimplex, 3Thermo, Galmet, Vaillant, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz Przedsiębiorstwo Hydro-Tech Konin – wyłączny przedstawiciel marki alpha innotec w Polsce.

Forum Pomp Ciepła

Uczestnicy IX Forum Pomp Ciepła

Forum Solar+ to ogólnopolska konferencja poświęcona branży fotowoltaicznej. Rok w rok redakcja GLOBEnergia wraz z Targami Kielce organizuje wydarzenie dla przedstawicieli branży PV, kolektorów słonecznych i magazynowania energii – jest ono miejscem spotkania inwestorów, ekspertów, firm z branży, władz samorządowych i pasjonatów energetyki słonecznej. Podczas Forum dyskutowane będą szanse i zagrożenia dla rozwoju farm fotowoltaicznych w Polsce wynikające z funkcjonowania systemu aukcyjnego oraz miejsce instalacji fotowoltaicznych w strukturze klastrów energii. Nie zabraknie podsumowania 2016 r. – raportu TOP50 GLOBEnergia 2016 dotyczącego modułów, falowników i cen instalacji. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV podsumuje rynek fotowoltaiczny w Polsce w 2016 r. Tradycyjnie już mowa będzie również o możliwościach finansowania instalacji PV, a od tego roku też rozliczenie prosumentów w systemie opustów w związku ze zmianami wprowadzonymi przez nowelizację ustawy OZE. Technologia nie stoi w miejscu, więc zgromadzeni goście omówią nowe rozwiązania w zakresie modułów fotowoltaicznych, w które warto zainwestować. Forum będzie również miejscem dyskusji o problemach wykonawczych instalacji PV – z perspektywy instalatora – i o odbiorze instalacji – z perspektywy inwestora. Nad merytoryką spotkania będą czuwać: Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH w Miękini, Think Tank Energetyczny i portal Termomodernizacja.pl. Partnerami wydarzenia zostali: Viessmann, Corab, Emiter, Huawei, Ergo Hestia i BayWa r.e. Solar Energy Systems.

Forum Solar + Panel dyskusyjny wykonawców

 

Panel dyskusyjny wykonawców podczas Forum Solar+

Oba spotkania będą doskonałą okazją do dyskusji o zmieniającej się sytuacji prawnej odnawialnych źródeł energii w Polsce, wymiany poglądów i doświadczeń, a także do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja uczestników, która prowadzona jest na stronach internetowych wydarzeń:

– rejestracja na X Jubileuszowe Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła i Technologii Grzewczej – globenergia.pl/forumpc

– rejestracja na VIII Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar+ – globenergia.pl/forumsolar

Na stronie wydarzeń dostępny jest ich pełny i najbardziej aktualny program. Planowane rozpoczęcie około godz. 10:00, zakończenie około 14:30.

Nie zwlekaj, zarejestruj się na Forum jeszcze dziś!

Do zobaczenia w Kielcach,

Redakcja GLOBEnergia