Na jednym z największych międzynarodowych targów ISH, firma Dimplex przedstawiła  najnowsze rozwiązanie w dziedzinie pomp ciepła. Jedną z najbardziej innowacyjnych propozycji jest 60 kW pompa ciepła „System Zero”, pozwalająca oszczędzać maksymalną ilość energii. Jest to pompa przeznaczona do obiektów komercyjnych, a co istotne istnieje możliwość zestawienia jej w kaskady.

Prezentowane urządzenie jest jednocześnie pompą powietrzną oraz pompą solankową, łącząc ze sobą zalety obu tych rozwiązań. Jest w stanie zapewnić komfort cieplny budynku o powierzchni do 1000 m2 wraz z zapewnieniem ciepłej wody użytkowej. W swoich rozwiązaniach firma stawia na środowisko dlatego też środkiem chłodniczym jest przyjazny środowisku propan. Rozwiązanie obniża koszty pozyskania energii o 25%.

System Zero na targach ISH

Urządzenie stawia na wykorzystywanie w maksymalnym stopniu energii, również tej odpadowej.

Nie pozwala więc marnować ciepła. Urządzenie można wykorzystywać w dowolnej kombinacji. System Zero jest pierwszym, seryjnie produkowanym urządzeniem, które może korzystać z różnych źródeł ciepła, w tym odpadowego. Jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne. Wszystko to na rzecz ochrony środowiska. Łączy ono dwie technologie, z których do tej pory należało wybierać. Do tej pory, inwestor decydował się na urządzenie wykorzystujące energię z powietrza ( pompa ciepła powietrze/woda), albo z energii geotermalnej (pompa ciepła solanka/woda). Z Systemem Zero nie trzeba wybierać albo…/albo… bo równocześnie można wykorzystywać energię cieplną (lub chłód) z ziemi oraz ciepło odpadowe z różnych źródeł.

Sekretem jest indywidualna konfiguracja systemu, podczas której automatycznie wybierana jest najbardziej efektywna kombinacja źródeł energii. Dzięki temu system idealnie wykorzysta temperatury tych źródeł, w celu osiągnięcia optymalnego COP.

Takie rozwiązanie nie ma minusów, za to wiele zalet. System działa odpowiednio we wszystkich porach roku, pokrywając szczytowe zapotrzebowanie odpowiednio na ciepło i chłód. Inwestor może cieszyć się dużo większą niezawodnością działania, w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Koszty inwestycyjne są niższe w odniesieniu do inwestycji w gruntowe pompy ciepła, a wszystko dzięki temu, że potrzeba mniej odwiertów.

Fakty dotyczące rozwiązania:

  • Pompa ciepła powietrze / woda i solanka / woda w jednej obudowie
  • Kombinowana funkcja grzania i chłodzenia (technologia odwracalna)
  • Komfort w budynkach do 1000 m2 ( w tym również przygotowywanie ciepłej wody użytkowej)
  • Przyjazny dla środowiska środek chłodniczy – propan
  • Obieg powietrze / woda wykorzystuje powietrze,
  • Stale dostępne źródło ciepła / zimna
  • Wykorzystuje energię geotermalną i ciepło odpadowe w tym może korzystać równolegle z wielu źródeł

Źródło: Dimplex

Dimplex

Po prostu wyższa wydajność