Firma Spirvent – polski producent falowników fotowoltaicznych informuje o zmianach konstrukcyjnych, które wprowadzono do tych urządzeń.

Beztransformatorowy falownik Wolta 2/3/4 kW dedykowany jest dla instalacji prosumenckich małej mocy. Co wyróżnia Woltę od konkurencji to brak wyświetlacza, który wbrew pozorom jest najsłabszym punktem konstrukcji obudowy falownika. Zamiast tego zdecydowano zastosować rozwiązanie sygnalizujące stan pracy falownika za pomocą diod, pozwala to zapewnić całkowitą szczelność i hermetyczność urządzenia gwarantując stopień ochrony IP65.

Lżejsza obudowa

Falownik Wolta nie należał do najlżejszych urządzeń – ważył ok. 15 kg. Dlatego postanowiono zredukować jego wagę. Nowa wersja inwertera przede wszystkim jest o około 3 kg lżejsza. Wynik ten uzyskano poprzez zastosowanie aluminiowej pokrywy  o grubości 2 mm, bez uszczerbku dla jej wysokiego poziomu wytrzymałości.

Nowa pokrywa falownika Wolta (Źródło: Spirvent)

Naturalne chłodzenie w małej mocy falownikach jest najczęstszym rozwiązaniem. Mimo wszystko, firma Spirvent zdecydowała się na usprawnienie procesu chłodzenia, dzięki nowemu, żebrowanemu radiatorowi, który sprawniej oddaje do otoczenia ciepło przyjęte od tranzystorów i diody.

Nowa wersja chłodzenia – żebrowany radiator (Źródło: Spirvent)

Dla instalatorów ważnym będzie również fakt nowego systemu mocowania, który znacząco ułatwi proces montażu.  Ponadto silikonowe uszczelnienie obudowy zostało wymienione na uszczelkę EPDM, co znacznie przyspieszy i ułatwi serwisowanie urządzenia.

Ponadto, prezentujemy pozostałe, istotne parametry urządzenia:

Sprawność max [%] 97,0
Sprawność euro [%] 96,2
Zakres napięcia MPPT [V] 45-500
Maksymalne napięcie wejściowe po stronie DC [V] 550
Minimalne napięcie startu DC [V] 50

 

Maksymalna oraz średnia ważona sprawność euro (uwzględniająca pracę przy niskim obciążeniu) falownika sprawia, że jest on w zasięgu największej europejskiej konkurencji. Niskie napięcie startu oraz szeroki zakres działania MPPT stawia go na wysokim miejscu pod względem pracy przy słabszych warunkach nasłonecznienia. W przypadku konkurencji większość falowników rozpoczyna produkcję energii przy napięciu ponad 100V.

Współczynnik zakłóceń harmonicznych prądu [%] <1
Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe typ II DC Tak
Ochrona przepięciowa strony AC Tak
Rozłącznik DC Tak (opcjonalnie)
Zabezpieczenia nadprądowe DC Programowe
Zabezpieczenia nadprądowe AC Tak

 

Współczynnik THD  ( zawartości harmonicznych) na poziomie poniżej 1% to wynik stawiający falownik w czołówce zestawienia. Standardowa wartość tego parametru najczęściej wynosi poniżej 3%. Dodatkowo wbudowane zabezpieczenia także powodują, że falownik ten wyróżnia się na tle konkurencji.

Źródło: Spirvent 

 

Spirvent Sp. z o.o.

Polski dostawca rozwiązań OZE