Podejmując decyzję związaną z wyborem sposobu produkcji ciepłej wody użytkowej, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim należy określić rodzaj punktów poboru ciepłej wody użytkowej (wanna, prysznic), ale też ilość łazienek oraz liczbę domowników.

W przypadku kotła przepływowego, jak sama nazwa wskazuje, ciepła woda podgrzewana jest na bieżąco, przepływając przez wymiennik ciepła. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę, że ilość wody podgrzanej do zadanej temperatury, w określonym czasie, ma swoje granice, które wyznacza przede wszystkim moc urządzenia.

Do zapewnienia większego komfortu ciepłej wody należy zastosować kocioł współpracujący z zasobnikiem c.w.u. Może to być rozwiązanie kompaktowe – kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem – lub też jednofunkcyjny kocioł wiszący, który współpracuje z zasobnikiem wolnostojącym.

Kotły jednofunkcyjne – dobór mocy

Moc kotła jednofunkcyjnego dobiera się w zależności od zapotrzebowania na ciepło do centralnego ogrzewania. Gdy ma on współpracować z zasobnikiem, należy dodatkowo uwzględnić moc potrzebną do podgrzania ciepłej wody. W kotle używanym do podgrzewu zasobnika c.w.u. o pojemności 100-160 litrów moc kotła powinna wynosić co najmniej 24-35 kW. Wówczas woda w zasobniku będzie szybko ogrzewana, a przerwy w pracy kotła na potrzeby c.o. – niezbyt długie.

Immergas Victrix kocioł kondensacyjny

 

Kocioł kondensacyjny Immergas Victrix, źródło: Immergas

Na uwagę zasługuje nowa propozycja Immergas – kondensacyjny kocioł jednofunkcyjny VICTRIX MAIOR 35 X TT 1 ERP. Charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem modulacji mocy (10÷100%), posiada również kompletny zawór trójdrożny z napędem w standardzie, elektronicznie sterowany zawór gazu oraz elektronicznie sterowaną pompę obiegową c.o. o małej konsumpcji energii elektrycznej.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru zasobnika?

Na wstępie wymieniono podstawowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas doboru zasobnika. Oprócz tego musimy sprawdzić:

– wartość jednoczesnego poboru c.w.u. – czas trwania takiego poboru,

– temperaturę wymaganą pobieranej ciepłej wody użytkowej,

– temperaturę zimnej wody doprowadzonej do zasobnika,

– temperaturę wody utrzymywaną w zasobniku.

Wybierając odpowiedni zasobnik, nie należy kierować się jedynie jego pojemnością, ponieważ nie zawsze idzie to w parze z ekonomiczną eksploatacją. Wybierając zasobnik większy niż rzeczywiste potrzebny, co prawda nie będziemy mieli do czynienia z niewystarczającą ilością ciepłej wody, jednak w okresach niskiego zapotrzebowania na ciepłą wodę kocioł będzie spalał gaz na podtrzymanie zadanej temperatury wody w zasobniku. Dodatkową zaletą zastosowania zasobników jest możliwość podłączenia cyrkulacji ciepłej wody tzw. trzeciej rurki, zapewniającej nam wypływ ciepłej wody z kranu w momencie jego odkręcenia. Należy tu pamiętać o dobrej izolacji termicznej tej rury oraz prawidłowym sterowaniu. Brak odpowiedniego sterowania oraz niewystarczająca izolacja będą generować niepotrzebne straty ciepła i koszty.

W porównaniu z kotłami przepływowymi, w których każdy pobór wody powoduje zapłon palnika, kotły współpracujące z zasobnikiem c.w.u. nie uruchamiają palnika przy każdym poborze wody. Kocioł przełączy się w tryb podgrzewu ciepłej wody dopiero w momencie zarejestrowania spadku temperatury w zasobniku o określoną wartość. Dzięki temu ilość zapłonów palnika jest znacznie mniejsza, co przekłada się na mniejsze zużycie gazu.

W ofercie Immergas znajdują się zasobniki o pojemności od 80 do nawet 2000 l. Do wyboru mamy modele wykonane ze stali emaliowanej, ze stali nierdzewnej oraz multiwalentne. Zasobniki mogą być zasilane przez: kotły gazowe, kotły stałopalne, kolektory słoneczne, kominki z płaszczem wodnym (turbo kominki) oraz inne niezależne źródła ciepła. Dzięki tak szerokiej ofercie z łatwością można dobrać zasobnik o dopasowanej do potrzeb użytkowników pojemności.

Źródło: 

Immergas logo

Zdjęcie główne: Immergas Victrix kocioł kondensacyjny, źródło: Immergas