W Jordanii powstaną trzy elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 11 MW.

Projekty te są uznawane za największe w sektorze prywatnym w Jordanii. Będą to instalacje naziemne, na konstrukcjach nadążnych – na trakerach dostarczonych przez francuskiego dostawcę – firmę Exosun.

Będą to trakery jednoosiowe orientujące 35 302 moduły w kierunku słońca. W porównaniu z optymalnie usytuowaną instalacją trwale związaną z gruntem taki system da zwiększony średnioroczny uzysk energii. Tego typu systemy ( zwłaszcza w naszym kraju) nie są popularne głównie z uwagi na znacznie większe niż w przypadku systemu klasycznego nakłady inwestycyjne. Wadą są także większe koszty serwisowania i utrzymania, które w połączeniu z większymi nakładami inwestycyjnymi skutecznie niwelują zyski z większej produktywności.

Instalacje fotowoltaiczne będą służyć do zapewnienia energii elektrycznej trzem obiektom hotelowym: Sheraton i Marriot w stolicy Jordanii oraz hotel Marriott nad Morzem Martwym.

Elektrownie słoneczne będą wybudowane na obszarach Muwaqqar i Damiki/Qatarneh, będą podłączone do Jordan Electric Power.Dzięki specjalnemu systemowi zasilania, możliwe będzie wytwarzanie energii  w jednym miejscu, i konsumpcji w innym. Są one częścią programu dotyczącego Energetyki Odnawialnej, realizowanego w Jordanii.

Za zamówienia publiczne, zarządzanie projektami będzie odpowiedzialna spółka Phoenix Solar. Będzie ona też odpowiedzialna za eksploatację i utrzymanie trzech elektrowni.  Millennium Energy Industries będzie odpowiedzialne za prace budowlane.

Źródło: SunWindEnergy.com, GLOBEnergia.pl