Mistrzostwo Świata dla polskich gimnazjalistów za pojazd zbudowany z odpadów w ramach konkursu Odyseja Umysłu

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Pojazd zbudowany z odpadów oraz ideę jego powstania zaprezentowali gimnazjaliści z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska podczas spotkania z zarządem Energa SA.

37. Światowy Finał Odysei Umysłu w USA, źródło: media.energa.pl

Młodzi konstruktorzy z Pomorza za swoją kreatywność otrzymali tytuł Mistrzów Świata i prestiżową nagrodę Ranatra Fusca w zakończonych niedawno 37. Światowych Finałach Odysei Umysłu w USA.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie.

Co roku przedstawianych jest pięć problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi. Każda drużyna decyduje się na jeden. Podczas konkursu prezentuje swoje pomysły, dodatkowo bierze udział w zadaniu-niespodziance, którego treści nie zna do ostatniej chwili. Czas na jego rozwiązanie to jedynie kilka minut.

W spotkaniu, które odbyło się 20 czerwca 2016 roku, wzięła udział nie tylko zwycięska grupa, ale również trzy inne pomorskie zespoły startujące w światowym finale Odysei Umysłu w USA. Uczestnicy odebrali od Marioli Zmudzińskiej, wiceprezesa Zarządu Energa SA, gratulacje oraz nagrody ufundowane przez spółkę, która wcześniej wsparła wyjazd drużyn na finały do Stanów Zjednoczonych.

Gdańscy mistrzowie świata z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB najlepiej poradzili sobie z konkursowym zadaniem technicznym „Nowe życie rzeczy”, którego celem było samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie pojazdu o samowystarczalnym napędzie zdolnego do przewiezienia dwóch członków drużyny oraz wykonania określonych zadań.

Zwycięski pojazd został stworzony od podstaw z odpadów i części z recyclingu. Limit kosztów wynosił 450 zł, w związku z tym do napędu użyto silniczki od mechanizmów wycieraczek samochodowych, płyty MDF, czy nawet szczebelki od łóżeczek dziecięcych i fragmenty węża ogrodowego. Co ważne, aby spełnić wymogi konkursowe, pojazd musiał poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu.

W tegorocznej edycji finału światowego udział wzięło 28 drużyn z Polski, z czego aż 16 pochodziło z Pomorza. Historycznie, spośród 31. zespołów Mistrzów Świata z Polski, aż 21 pochodziło z Pomorza.

Polskie zespoły odnoszą coraz większe sukcesy w konkursie Odyseja Umysłu, a tegoroczna edycja była pod tym względem wyjątkowa. W tym roku w Stanach Zjednoczonych Polacy zdobyli aż 11 najwyższych lokat (w sumie 9 medali), w tym cztery złote, trzy srebrne, dwa brązowe oraz dwie nagrody specjalne za wybitną kreatywność.

Poza drużyną Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska, nagrodę Ranatra Fusca otrzymała Anna Pawlicha z Gimnazjum nr 4 z Gdyni za stworzenie unikalnej struktury z drewna balsa.

Źródło: media.energa.pl