Powinniśmy robić wszystko, aby przełamywać bariery w rozwoju OZE, bo zielona energia to m.in. postęp naukowo – technologiczny Polski i nowe miejsca pracy.

W tym celu przygotowaliśmy projekt nowelizacji małego trójpaku, aby cena, po jakiej nadwyżka energii ma być sprzedawana do sieci, wynosiła nie 80% ceny z roku poprzedniego, a 100% – powiedział były wiceminister gospodarki i poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbył się w Lublinie 12 maja.


Poseł Mieczysław Kasprzak dodał, że trzeba stawiać na OZE, bo to nasza przyszłość, dlatego z przykrością odbiera fakt, że nadal nie została uchwalona ustawa o OZE. W konferencji wziął udział prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy oraz poseł Waldemar Pawlak. – Jeżeli niektórzy politycy straszą energią odnawialną, czyli naszą własną polską energią i blokują jej rozwój w Polsce lokalnej, to oznacza, że są sympatykami kosztownego importu paliw z zagranicy. Tym politykom trzeba powiedzieć, że nie mogą nas zamykać w pierwotnych jaskiniach i mówić, że tylko tam będzie bezpiecznie – powiedział Waldemar Pawlak.

enJutr lublin1Obecny na konferencji polityk odniósł się do obaw w temacie oddziaływania OZE. – W Niemczech zostało wręcz naukowo udowodnione, że wiatraki nie szkodzą ludziom, skoro zainstalowano tam ok. 35 000 MW tej technologii i nikt z tego powodu nie choruje. Wszystkim, którzy się obawiają trzeba bardzo obrazowo tłumaczyć i wyjaśniać jak jest naprawdę. A firmy muszą nie tylko wspierać właścicieli działek, na których stoi instalacja, ale też ich sąsiadów, gdyż często zazdrość jest motywacją do protestów – przekonywał były premier i minister gospodarki.

enJutr lublin2Podczas konferencji próbowano również odpowiedzieć na pytanie czy energia odnawialna może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne w Polsce. Matthias Rehm, główny specjalista ds. ekonomicznych w Ambasadzie Niemiec odniósł się do tego tematu stwierdzając, że często słyszy, że bezpieczeństwo energetyczne ma zapewnić nam atom, gaz łupkowy i węgiel ewentualnie uzupełniony OZE. – Tymczasem, każdy z kim rozmawiam o elektrowni jądrowej nie wierzy w jej powstanie w Polsce ze względu na koszty. Masowe i komercyjne wydobywanie gazu łupkowego w Polsce jest nadal niepewne. W tej sytuacji można powiedzieć, że energia odnawialna jest pewna i gwarantuje nowe moce w systemie – przekonywał Matthias Rehm.

Ważne miejsce powinna mieć energetyka prosumencka. – Lepiej samemu produkować energię za
200 zł za 1 MWh niż kupować za 600 zł z sieci, to jest oczywiste – dodał Rehm.
Źródło: Energia Jutra